• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Üyelik Girişi

Ödev Gereksiz mi?

Türkiye’de ve dünyanın değişik ülkelerinde, öğrencilere ödev verme konusu uzun süreden beri tartışılmaktadır. Öğrencilere ödev verilmesinin amacı, öğrenmeyi pekiştirmek, öğrencide sorumluluk bilincini geliştirmektir.

Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU

Türkiye’de ve dünyanın değişik ülkelerinde, öğrencilere ödev verme konusu uzun süreden beri tartışılmaktadır. Öğrencilere ödev verilmesinin amacı, öğrenmeyi pekiştirmek, öğrencide sorumluluk bilincini geliştirmektir. Ödev verilen öğrenci, okulda öğrendiği bir konuyu, eve geldiğinde, hafta sonu kütüphaneye gittiğinde, bir ödeve dayalı olarak tekrar ettiğinde daha kalıcı öğreneceği, öğrencinin ödev yoluyla kazanacağı sorumluluk bilincinin, hayatı boyunca devam edecek önemli bir beceri olarak kalacağı var sayılmaktadır.

Kalıcı ve nitelikli bir öğrenme için öncelikle öğrencinin zekâ düzeyi üst düzey etkiye sahiptir. Daha sonra öğretmen, öğrencinin aile çevresi, okulun çevresi, öğrencinin motivasyon düzeyi ve teknoloji gibi faktörler etkili rol oynar. Okulda, derste öğretilen bir konu sadece tekrara dayalı olarak ödev verildiğinde, öğrencinin motivasyon düzeyi yüksekse, tekrar ettikçe öğrencinin beyninde sinapslar uzamaya ve sinapslar arasında nöron trafiği yoğunlaşmaya başlar. Öğrenilen konu, farklı sorunlara, durumlara transfer edilip tekrar edildikçe, ilişkilendirme ve kalıcı öğrenme ortaya çıkar. Eğer öğrencinin zekâ düzeyi düşük, motivasyonu yoksa, ödev olarak verilen konuya ilgi duymuyorsa, beklenen fayda elde edilemez.

Öğrenci sınırlı zaman dilimi içerisinde, daha önceden belirlenmiş ölçütlere dayalı olarak ödev hazırladığında planlı ve programlı çalışma, zamanını etkili kullanma, gerekli literatüre ulaşma, sorumluluk kazanma ve raporlama becerisine sahip olma gibi pek çok kazanımı elde eder. Literatürde zaman yönetimi ile akademik başarı arasında yüksek düzeyde bir ilişkinin varlığına işaret edilmektedir.

Literatür incelendiğinde, öğrenciye ödev verme ile öğrencinin akademik başarısının arttığını gösteren araştırmalar bulunmasına rağmen, ödev ile akademik başarı arasında ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılan araştırmalar da vardır. Bu araştırmaların en önemli meydan okuyucusu, araştırmanın yönteminden kaynaklanan durumlardır. Çünkü, öğrenciye ödev verme ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkide, kısmi korelasyon olarak sabitlenmiş olması gereken en az 10 farklı değişken vardır.

Öğrenci başarısı, öğrencinin zekâsından, ailenin sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel çevresinden, öğrencinin motivasyonu gibi pek çok değişkenden etkilenir. Araştırmada bu değişkenlerin hepsinin sabitlenmesi çoğu zaman imkânsızdır. Bu sebeple, ödev ile akademik başarı arasındaki ilişki çok net ortaya koyulamayacağı gibi, tanımlanması da zorluklar içerir.


Makalenin devamı için tıklayınız
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
27 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Galeri
4B
4B REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret187242