• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Üyelik Girişi

Eğitim Bir Kitle İmha Silahı mı?

Eğitim Bir Kitle İmha Silahı mı?

Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU
Twitter: @Necati1965

John Taylor Gatto yazdığı “Eğitim Bir Kitle İmha Silahı” adlı kitabında, zorunlu eğitimi 1820’li yıllarda Prusya’da başlayan, günümüze kadar devam eden, toplumun temel hak ve özgürlüklerini elinden alan bir uygulama olarak ele almaktadır. Gatto gibi, zorunlu eğitime karşı çıkan yazar, bilim adamı, sanatçı ve siyasetçi vardır. Pek çoğu farklı görüşler ileri sürerek kendilerine bir yaşam alanı yaratmaya, popüler olmaya çalışan kişilerdir. Herkes çok iyi bilir ki, zorunlu eğitim toplumsal yaşamın olmazsa olmaz koşullarından birisidir. Amaçları zorunlu eğitime karşı çıkmaktan ziyade, zorunlu eğitimin olmadığı bir çevrede kendi gizli amaçlarını hayata geçirmek, kitlelere afyon vererek uyutup, gizli amaçlarına ulaşmaktır.

Gençlik yıllarımda Ankara ili Mamak ilçesinde öğretmenlik yaptığım yıllarda her hafta sonu Kızılay’da polisle çatışıp dayak yiyen, burnu kırılan, aldığı cop darbesiyle vücudu moraran, pazartesi günü okula yara bere içerisinde gelen pek çok öğretmen arkadaşımız vardı. Demli çayla sigara içmeyi, sararan dişleri ve sararmış parmakları ile gezmeyi, sürekli siyaset konuşup bu ülkeyi yönetenlere hakaret etmeyi maharet olarak algılayan kişilerdi. Sürekli ders yapan, öğrencilerini yetiştiren öğretmenlere saldırıp hakaret ederlerdi. Bir keresinde bana. Biz senin gibi ders yapıp burjuva sınıfına, sömürü düzenine hizmet edemeyiz. Sen kapitalizme köle yetiştiriyorsun.” diyerek şahsıma saldırmışlardı. Ben de onlara: Aslında siz ders yapmayarak, gecekonduda yaşayan ve dezevantajlı olan bu çocukları, cahil bırakarak burjuvaya, sömürü düzenine hizmet ediyorsunuz. Bu çocuklar eğitilmedikçe kapitalizmin kölesi olacaklardır. Eğitildikçe, öğrendikçe, iyi eğitim olanaklarından yararlandıkça daha özgür olacaklardır.” demiştim. Üzerinden yaklaşık 27 yıl geçmesine rağmen hâlâ aynı şeyleri düşünüyor, hâlâ aynı şekilde ders yapıp öğrencilerimi yetiştirmeye çalışıyorum.

Zorunlu eğitim, toplu yaşamanın öncelikle olmazsa olmaz koşuludur. Birlikte yaşayacak kişilerin, belirli kuralları öğrenmesi gerekir. Örneğin, yere tükürmemek, çöp atmamak, sıraya girmek, başkalarına saygı göstermek, trafik kurallarına uymak, vergi vermek ve benzeri kurallar okulda öğretilir. Bunları çocuklara öğretmek, gelecekte iyi, huzurlu, gelişmiş ve müreffeh bir toplum yaratmanın temel dinamiklerini oluşturur. Temel eğitimin, bireysel ve toplumsal getirisi fazladır. Bu yüzden bütün dünyada temel eğitim zorunludur ve devlet okullarında parasızdır. Temel eğitim zorunlu olmadığı zaman bireylerin toplumsal becerileri kazanması, bu toplumsal becerileri istenildiği şekilde uygulamasının mümkün olmadığı durumlarda, toplumsal düzen bozulur, kaos başlar. Hiçbir devlet bu riski göze almaz, almamalıdır.

makalenin devamı


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
47 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Galeri
4B
4B REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam259
Toplam Ziyaret186553