Matematik Kafe Eğitim İmecesi-Tel: 0532 700 10 04

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam244
Toplam Ziyaret1213922

Matematik kesinlikle özel bir zeka ve yetenek istemez

29/04/2021

Matematik kesinlikle zeka ve yetenek istemez


matematikkafe.com / Bize gelen mektuplar

HER ŞEY TERSİNE DÖNMÜŞTÜ!!!


Merhaba, Ben, üniversiteye kadar öğrenim hayatı barışık ve çok başarılı bir öğrenciydim. (Okul birincisi) Ama ben kendimi sözel alana daha yatkın görürken, bir öğretmenimin "Evladım, sen dershanede sayısal bölümü seçmelisin, büyük ideallerin olmalı” sözlerinden etkilenerek bölüm değişikliği yaptım. Üniversite sınavlarında da dördüncü tercihim olan fen fakültesi matematik bölümünü kazanmıştım. Hevesle öğrenime başladığım bu bölümde maalesef beklentilerimin çoğunu bulamamıştım. Derslere yeterince çalıştığım halde ilk yıl tüm derslerden sınıf tekrarına kalmıştım. Çünkü; hocalarımız şüphesiz ki alanlarında çok bilgiliydiler ancak teoremleri ve ispatlarını, problemleri ve çözümlerini anlatırken sanki yaşadığımız dünyadan tamamen kopuyorlardı. Konularla günlük yaşantımız arasında yeterli bağ kurulamıyor; öğrendiğimiz bilgileri günlük hayatta nerelerde kullanacağımız sorusunun cevabını bir türlü bulamıyorduk. Dolaysıyla matematik derslerine olan sevgim gün geçtikçe nefrete dönüşmüştü..

Lise yıllarında çok başarılı bir öğrenciyken ne değişmişti de her şey tersine dönmüştü, bir türlü anlayamıyordum. Şu da vardı ki, başlanan bir iş mutlaka bitirilmeliydi. Kendi kendime "Matematik kesinlikle özel bir zeka ve yetenek istemez. Daha önceki yıllarda nasıl başardıysam yine başaracağım.” dedim. Bu inanç ve azimle başladığım ikinci öğretim yılında hem birinci sınıftan kalan derslerimi vermiş, hem de ikinci sinifin derslerinden başarılı olmuştum.

İşte bu, yaşadığım tüm olumsuzluklara rağmen pes etmemenin, inancın, azmin ve çalışmanın zaferiydi. Şu an mesleğinin 12. yılında olan bir sınıf öğretmeniyim. Kendi
yaşadıklarımdan da dersler çıkarak öğrencilerime her firsatta şunları söylüyorum."'Çocuklar başarılı olmak istiyorsanız, önce ilgi duyun, merak edin ve sevin. Yüreğiniz mutluluk ve coşku dolu olsun. Zorluklar karşısında hemen pes etmeyin, azmedin, sorgulayın , kendinize güvenin ve sonuna kadar mücadele edin. Sonra da kendinizi kucaklayın ve ''Seni seviyorum, iyi ki varsın!!!” deyin.

RUMUZ: GÜL

30 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın