Matematik Kafe, Matematik Terapi Evi...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam549
Toplam Ziyaret351872

Turizm problemini matematik çözer!

matematikkafe.com

Türkiye Matematikçiler Derneği’nin (TMD) katkısı ile Didim'de 24 Eylül’de “Tales Buluşması” gerçekleştirildi.

Neden bu başlığı verdik? Çünkü neden sonuç ilişkisi kurulmadan akılcı ve doğru bir çıkış yolu bulmak mümkün değildir.
 
İlk gelecek yatırımcısı Tales

Matematikçileri takdir için kullandığımız tek yöntem, banknotların üzerine resimlerini basmaktan ibaret. 2009 yılından itibaren basılan 10 TL’nin üzerinde resmini gördüğümüz Ord. Prof. Dr. Cahit Arf 1948 yılında TMD’yi kurmuştu.

MÖ 624-546 yılları arasında yaşadığı varsayılan Tales’i, Atilla Aşkar’dan dinleyelim:

“80 yaşına kadar delikanlı olarak yaşamış. Matematikçi, işadamı, ekonomist, mühendis. Mısır ve Babil bilimini Anadolu’ya taşımış. En önemli yanı filozofluğu... Fenike, Babil, İyonya ile alakaları var. Aristo, ‘Doğa felsefesinin kurucusu Tales’, 20. yüzyılın önemli bilim adamlarından Russel, ‘Felsefe Tales’le başladı’ diyor. Batı’daki aydınlanmanın başlangıcı Tales... Doğa olaylarını ‘Poseidon kızdı denizde fırtına çıktı’ gibi doğaüstü güçlerle açıklamıyor. Neden sonuç ilişkisi kuruyor. Temel madde arayışında. Dünyayı oluşturan temel maddenin su olduğunu söyleyerek yanılıyor ama sorduğu soru önemli. Kombinasyonu ancak temel madde yapabilir arayışı doğru. Dünyanın küresel olacağını düşünmüş. Güneş tutulmasının tarihini veriyor, savaş sonlandırıyor. O güne kadar yıldızlar doğuyor, ölüyor zannedilirken, ilk teleskobu yapıyor. Bir yılın 365 gün olduğunu buluyor. Zeus’u ve Poseidon’u hayal olarak görüyor. ‘Tanrılar yaptılar kayboldular; her canlı içinde Tanrı var’ fikrine kapılıyor. Hallacı Mansur’un ‘Enel Hak’ (Ben Hakk’ım) görüşüyle örtüşüyor.

Pozitivizm ile Tanrı fikrini dışlamıyor.”

Tales’in iş insanlarına da katkısı olduğunu söyleyen Aşkar, günümüzün “future piyasasının” (vadeli işlem sözleşmesi) bundan 2500 yıl önce kullanıldığını anlatıyor:

“Tales gelecek yıllara dönük; hava tahminine dayalı olarak risk analizi yaparak, zeytin yatırımı yapıyor. Presleri kontrata bağlamış. Mahsulü ve üretimi kontrol ediyor. Tekelci piyasa oluşturuyor. ‘Bunu para için yapmadım. İstersem zengin olacağımı gösterdim’ diyor.”

Kaynak: haberturk.com/yazarlar/serpil-yilmaz-2155/1302133-turizm-problemini-matematik-cozer


21 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın