Eğitim İmecesi

  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
  Galeri

  Tülay Hergünlü

  Tülay Hergünlü
  hergunlu@ttmail.com
  Domates, biber, patlıcan
  31/01/2019
   Domates-biber-patlıcan

  Rahmetli Barış Manço’nun o meşhur şarkısı “Domates, biber, patlıcan”  bugünlerde hayli revaçta. Nedeni ise şarkının içinde geçen ürünlerdeki fiyatların önlenemez yükselişi.  İki-üç ay önce 3-5 lira aralığında seyreden bu sebzelerin fiyatı ne oldu da 15-20 lira civarına yükseldi, bilemiyoruz.  Turfanda1  desek, değil. Bu sebzeler artık yaz-kış hem üretiliyor hem de ithal ediliyor.  Hadi sırf bu sebzelerde yükseliş olsa diyeceğiz ki; “kar yağdı, sel bastı, aracılar fiyat yükseltti”  falan, filan.  Ama öyle değil. Tüm gıda ürünlerinde fiyatlar tavan yaptı. Çarşı- pazar adeta yangın yerine döndü. Et-süt, sebze, meyve, şarküteri, sakatat… Aklınıza ne gelirse tamamında anormal bir fiyat yükselişi var ve ne yazık ki önlenemiyor. 
   
  Domates, biber ve patlıcan esasında yaz sebzesi. Domates üretimi, Mayıs ayında başlıyor ve Eylül ayında sona eriyor.  Patlıcan ve sivri biber de üretim Haziran ayında başlıyor ve aynı domates gibi Eylül ayında sona eriyor. Diğer sebzelerden salatalık, taze fasulye, ıspanak, kabak, dolmalık biber ve çalı fasulyesi ile taze fasulye de Mayıs-Eylül aylarında üretiliyor. Eylül’den sonra tarlalarda bu sebzeleri bulamazsınız.  Bu ayların dışında tezgâhlarda yer alan söz konusu sebzelerin tamamı ya ithal yani yabancı üründür ya da sera ürünüdür. Bu durum meyvelerde de aynı şekildedir. Yani şu anda fiyatları coşan domates, biber ve de patlıcan da mevsimin sebzesi değil…
   
  Uzmanlar mevsiminde tüketilen sebze ve meyvenin insan ve doğa sağlığı açısından daha uygun olduğunu belirtiyor. Buna göre;
   
  “Mevsiminde yenen meyve ve sebzenin besleyici değeri daha fazladır: Mevsiminde yetişmemiş meyve-sebze, doğa şartlarıyla işbirliği yapılarak değil, doğayla mücadele ederek üretildiğinden, üretiminde hibrid  (melez-kısır) tohum, böcek ilacı ve kimyasal gübre kullanım oranı daha fazladır. Mevsimsel besinlerin, antioksidan özellikleri daha fazladır. O mevsimde insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurur.
   
  Doğa için daha iyidir: Mevsimsel beslenerek, yerel gıdayla beslenme şansınızı artırırsınız. Gıdanız uzak mesafelerden gelmiyorsa, karbon ayak izi2  de düşük olur.
   
  Daha ekonomik: Mevsiminde ekilen ve üretilen meyve ve sebzeler, doğanın katkısıyla büyür, doğaya rağmen değil. Üretilmeleri daha az girdiyle sağlanabildiğinden, daha az maliyetlidir.3
   
  Bu açıklamada dikkatimi çeken en önemli unsur, mevsimsel ürünlere doğanın verdiği olumlu katkının yanı sıra yerel gıdayla beslenmede oluşacak olan düşük maliyet ve daha az zehirlenecek olmamız.  
   
  Peki, vatandaş olarak bizim yapabileceğimiz bir şeyler yok mudur? Vardır elbette…
   
  Yerli üretimi desteklemek, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek, ithal mallara itibar etmemek… Biraz da ayağımızı yorganımıza göre uzatmak. Unutmayalım ki biz almazsak, satamazlar. 
   
  Sağlıklı günler…
  Tülay Hergünlü
  İstanbul, 31 Ocak 2019
   
  1Turfanda: Mevsimin başında ilk yetişen (meyve, sebze)
  2Karbon Ayak izi: Birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.
  3www.bugday.org.


  Paylaş | | Yorum Yaz
  35 kez okundu. Yazarlar

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

  Yazarın diğer yazıları

  Büyük Taarruz ve Malazgirt – Türkler Anadolu’ya ne zaman geldi? - 22/01/2019
  Büyük Taarruz ve Malazgirt – Türkler Anadolu’ya ne zaman geldi?
  Cuma’nın hayrı - 22/01/2019
  Cuma’nın hayrı
  Başkomutan-2 - 13/09/2017
  Başkomutan-2
  Başkomutan -1 - 27/08/2017
  Başkomutan -1
  Güzel Türkçem - 09/08/2017
  Bir AB ülkesinde eğitim Türkçe verilmeye başlasın, bakalım neler oluyor
  YAZLIK KOMŞUSU - 29/07/2017
  YAZLIK KOMŞUSU
  KİTAP VE SİZ; YALNIZ DEĞİLSİNİZ! - 20/07/2017
  KİTAP VE SİZ; YALNIZ DEĞİLSİNİZ!
  BOL KÖPÜKLÜ MİS GİBİ BİR TÜRK KAHVESİ… - 19/07/2017
  BOL KÖPÜKLÜ MİS GİBİ BİR TÜRK KAHVESİ…
  Annemizi Huzur Evi’ne Yerleştirdik! - 17/07/2017
  Annemizi Huzur Evi’ne Yerleştirdik!
   Devamı