Matematik Kafe, Matematik Terapi Evi...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam549
Toplam Ziyaret351872

Doğan Ceylan

Doğan Ceylan
doganceylan@gmail.com
MEB Sertifika Sorununa El Atmalı
25/03/2019
MEB-SERTİFiKA-SORUNUNA-EL-ATMALI

Birkaç yıldır sertifikalı eğitim reklamları aldı başını gidiyor. Her yerde adeta sertifika satılıyor. İki günlük eğitimle 8-10 sertifika dağıtılıyor. Kimse de bu gidişe bir dur demiyor. Aslında bu yazıyı iki yıl önce yazmak istemiştim. Çünkü bir reklamda özel bir kurumun Başkent öğretmenevinde düzenleyeceği 2 günlük eğitime 20’ye yakın sertifika verileceğini görmüştüm. Bu nasıl olur diye düşündüm. Resmen bir para tuzağı ve bunun için devletin kurumlarını mekân olarak kullanıyorlar. Bu günlerde telefonumu her elime aldığımda 3-5 yerden sertifika reklamı geldiğini görüyorum. Bu konu artık iyice çığırından çıktı. Devlet buna el atmalı.
 
Reklamları incelediğinizde aynı alandaki bir sertifikayı birkaç saatlik eğitimle veren de karşınıza çıkıyor, birkaç aylık eğitimle veren de. Kimisi uzaktan eğitim yapıyor, kimisi yüz yüze. Kimisinde sınav var kimisinde sınav yok.
 
Yüz yüze eğitimle verilen sertifikalar daha makbul olacak ki bir kurum uzaktan eğitimle sertifika veriyor ama reklamına “sertifikada bunun yer almayacağını” yani yüz yüze eğitim sertifikası gibi sertifika verileceğini not düşmüş. Bir reklamda ise şu ibare var “Başvurunuz alındıktan sonra sertifikalarınız adresinize kargolanır” Sahtekarlık alenen ilan ediliyor. Kimse bununla ilgilenmiyor.
 
Üniversiteler için de iyi bir ekmek kapısı olmuş bu iş. Bir çok üniversitenin sürekli eğitim merkezi aracılığı ile sertifika programları uyguladığını görüyorsunuz.
 
Reklamalara bakınca karşınıza bu sertifikalarla iş bulmada kolaylık sağlanacağı yazılıyor, hatta okullarda kurslar açılabileceği vurgulanıyor. İşte bir reklam örneği şöyle:
 
“TÜRKİYE’ NİN EN KAPSAMLI EĞİTMEN YETİŞTİRME PROGRAMI AKIL VE ZEKA OYUNLARI EĞİTİMCİNİN EĞİTİMİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ ONAYLI SERTİFİKA ... 
BU EĞİTİM VE SERTİFİKA NE İŞE YARAR ?

1- Tüm Eğitim Kademelerinde Hayat Boyu Öğrenme Üzerinden Okullar Hayat Bulsun Projesi Kapsamında egzersiz açabilirsiniz.
2- İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Üzerinden Egzersiz Açabilirsiniz.
3- 5.6.7. ve 8. sınıflarda Akıl ve Zeka Oyunları Seçmeli Dersine Öğretmen Olarak Katılabilirsiniz.
4- Akıl- Zeka Oyunları Kulübü Kurabilirsiniz.
5- Özel Kurum ve Kuruluşlarda Eğitim Verebilirsiniz.
6- Anaokulu, Kreş, Kolej, Zeka Kulübü, Özel Okul ve Benzeri Kurumlarda Eğitici Olarak Görev Alabilir, Zeka Oyun Merkezi Açabilirsiniz.”
 
Ne ala memleket! 2 saatlik eğitimle öğretmen oluveriyorsunuz. Bu nasıl bir iştir! 2 günlük hatta 2 saatlik eğitimle bir insanı öğretmene dönüştürmek ne büyük bir hatadır.
 
Reklamları incelediğinizde aynı sertifika için farklı eğitim saatleri yer aldığını görüyorsunuz. Örneğin popüler olan Montessori sertifikasını incelediğinizde karşınıza 420 saatlik, 252 saatlik, bir haftalık, 2 günlük ve tek oturumluk eğitimlerle bu sertifikanın verileceğine ilişkin 5 ayrı reklam çıkıyor.
 
Milli Eğitim Bakanınız Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada "Diplomaların giderek önemsizleştiği bir döneme doğru gidiyoruz. Artık beceri ve yetkinlik temelli bakış açısıyla, diploma yerine sürekli olarak, günlük, aylık, yıllık olarak değişen ihtiyaçları karşılayan sertifika sistemleri gibi yaklaşımlarla insanların belirli bir süre diplomayı beklemeden kendilerini yenileme ihtiyaçlarını karşıladığı, sertifikaları biriktirerek bunları diplomaya dönüştürdüğü bir döneme doğru gidiyoruz." dedi.
 
Sertifikanın önem kazanacağı bir zaman dilimine doğru gidiyorsak bu sertifika işinin mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Bakanlık bu konuyu acilen gündeme almalı. Her sertifika için standartlaştırılmış programlar hazırlanmalı, eğitim vereceklere ilişkin nitelikler belirlenmeli, sertifikalar akredite edilmeli. Uzaktan veya yüz yüze eğitim veren tüm kurumlar denetim altına alınmalıdır.
 
Doğan CEYLAN
Maarif Müfettişi


116 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayırmalı Bir Çocuk - 21/07/2019
Ayırmalı Bir Çocuk
Lise Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli - 04/07/2019
Lise Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli
Tüm Mal Varlığıyla Okullar Yaptıran Özkent Akbilek - 04/07/2019
Tüm Mal Varlığıyla Okullar Yaptıran Özkent Akbilek
Eğitim sisteminde hataları telafi fırsatı yok - 27/06/2019
Eğitim sisteminde hataları telafi fırsatı yok
Ucuz babalık dönemi bitti - 15/06/2019
Ucuz Babalık Dönemi Bitti
Öğretmenler, 1. sınıfa 72 aydan daha küçük çocukların kaydedilmesini doğru bulmuyor. - 12/06/2019
Öğretmenler, 1. sınıfa 72 aydan daha küçük çocukların kaydedilmesini doğru bulmuyor.
Pedagojk formasyonun kaldırılması ne anlama geliyor? - 09/06/2019
Pedagojk formasyonun kaldırılması ne anlama geliyor?
MEB İlkokula Kayıt Yaşı Düzenlemesinde Geç Kalmamalı - 30/05/2019
MEB İlkokula Kayıt Yaşı Düzenlemesinde Geç Kalmamalı
En Büyük Endişemiz Çocuklarımızın Geleceği - 15/05/2019
En Büyük Endişemiz Çocuklarımızın Geleceği
 Devamı