Matematik Kafe, Matematikya...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://www.twitter.com/https://www.facebook.com/annebabaokulu.net/
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret380932

Ramazan Bakkal

Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
Kahvehane yerine imalathane
22/05/2019
Altı bin nüfuslu ilçemde (Bilecik-Pazaryeri) genç bir hanımefendi Bağımsız aday oldu ve Belediye Başkanı seçildi. Kendisini makamında tebrik ettim. Derin Uykudaki İslam Alemi kitabımı imzaladım. Türkiye’yi dolaşmanın avantajıyla bazı gözlemlerimi anlattım; 
 
Zekiye Tekin hanımefendi, seçimde büyük bir başarı gösterdiniz. Tebrik ederim. Bundan sonra Belediyecilikte başarı göstermeniz sizi unutulmaz başkan durumuna yükseltir. Toplum önderlerinin kalıcı başarıları insanlara balık vermekten çok salık tutmayı öğretmek veya öğrettirmek olacaktır. Mesleksiz, zanaatsız insanlar yerine mutlaka bir zanaatın, mesleğin sahibi insanlar için çabalarınız kalıcı olabilir. Muğla'nın Serinhisar ilçesine bağlı küçük bir kasaba var, adı Yatağan... Hemen her evde bıçak imalatı yapılıyor. Zamanında Osmanlı ordusuna kılıç, kama yaparlarmış. Şimdi dünyaya ihracat yapıyorlar. Denizli'nin Buldan ilçesinde her evde bir dokuma tezgahı var... Gönen'de terlik, bir başka ilçede her evde ayakkabı imalatı. 
 
Bunlar gibi Pazaryerinde bir şey olmalı. Bu konuda her türlü araştırma yapılarak bir proje üzerinde karar verilmeli. Sonra Valilik, Kaymakamlık, Kalkınma Bakanlığı destekleriyle hayata geçirilmeli. Her mahallede birkaç kahvehane yerine birkaç imalathane görmek istiyoruz.
 
KOZA DURUMUNA DÜŞMEYİN
 
Türkiye'de iktidarlar, il ve ilçelerde Belediye Başkanları ilk yıllarda ciddi bir performans gösterirler. Herkese yakındırlar. Sonra yiyici, çıkarcı takımlar yavaş yavaş etraflarını sararlar ve ipekböceğinin kozası durumuna düşürürler.. Olumlu olumsuz her yaptığınızı alkışlarlar. Sizi büyük başkan ilan ederler. Halkla aranıza duvar örerler. Sakın ola ki koza durumuna düşmeyin. 
 
DUVAR DEĞİL İŞ
 
Heyecanınızı kaybetmeden kalıcı bir proje üzerinde yol almaya bakın... Duvar yapmaya, yaptırmaya değil, iş yapmaya bakın. Duvarlarla, binalarla bir ülke, bir şehir kalkınsaydı bu günkü yönetim dünya şampiyonu olurdu. Gördük ki duvar yapmakla, hatta okul duvarı yapmakla ülke ileriye gitmiyor. Şu kadar derslik yaptık diye yönetimler konuşurlar. Doğrudur. Fakat gelişme, zenginleşme, bilim sahibi olma, teknoloji üretme, verimliliği artırmada bunların sonuç vermediğini görüyoruz. Mümtaz Turhan’ın ısrarla üzerinde durduğu birinci sınıf bilim insanı yetiştirme meselesini halletmeden, sonuç odaklı projelerle yüksek teknoloji ürünleri ihraç etmeden gelişme, zenginleşme, refah sözde kalıyor.
 
BAŞARI YOĞUNLAŞMADADIR
 
Siz insanı kalkındıracak, zenginleştirecek, zanaat sahibi yapacak işlere yoğunlaşır, önderlik ederseniz unutulmaz başkan olursunuz. Belediyeye arazöz aldı, bakanlıktan çöp kamyonu istedi gibi işleri herkes halledebilir.
 
Zekiye Tekin önce Zihinlerde gelişmeyi sağlayacak çalışmalar yapmalı, sonra halkı zenginleştirecek projeler üzerinde yoğunlaşmalı. 
 
Sakın ola ki kırk tavşanı birden kovalamayın… Bir projeyi sonuçlandırmadan ikincisine başlamazsanız başarılı olursunuz. 
Zaman hızlı akıyor.
Gelecek ay, bayramdan sonra, önümüzdeki yıl gibi ifadeler aldatıcı sonuç verir. Ne düşünüyorsanız hemen üzerine gidin. Başarılar dilerim… 
 
12.04.2019


181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İzinde miyiz? - 09/09/2019
Bir ülkede bilim akademisyenlerin tekelindeyse o ülke gelişemez
Küçük millet…ler (!!!...???) - 05/09/2019
Küçük millet…ler (!!!...???)
Bulut- Kitap- Dua - 03/09/2019
Bulut- Kitap- Dua
Ne Var Bu Kitapta? - 17/06/2019
Ne Var Bu Kitapta?