• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Üyelik Girişi

Tülay Hergünlü

Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
Güzel Türkçem
09/08/2017
matematikkafe.com


 
     Cumhuriyet döneminde dil konusuna çok değer veren ATATÜRK, Türk Dil Kurumu’nu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932’de kurdurmuştur. Dil devriminin amacı; özleşme (gittikçe öz haline getirme), geliştirme ve arındırma (dilimizde kullanılan yabancı kelimelerin yerine öz Türkçelerini yerleştirmek) ve sadeleştirmedir.
 
     Bugün Türkçe her alanda yozlaştırılmakta ve yabancılaştırılmaktadır. Türk diline sahip çıkılmamakta, gereken değer de ne yazık ki verilmemektedir. Kişi isimlerinden tutun da sokaklardaki tabelalarda ve cadde isimlerinde bir yabancı dil hayranlığıdır gidiyor. Söyler misiniz dünyada kaç ülke dilini bizim kadar yabancı boyunduruğuna teslim etmektedir?
 
     Bir de internet Türkçesi denilen bir garabet var ki Türkçe açısından çok tehlikeli. Yazdığınız mesaj karşı tarafa Türkçe karakterler bozulmuş olarak gidiyor. Yeni nesil; “i”, yerine “ı”,  “ş” yerine “s”, “ç” yerine “c”, “ğ” yerine “g” yazmayı  normal karşılıyor. İthal malzemelerde Türkçe açıklama mecburiyeti var. Ancak bu, pek çok üründe uygulanmıyor. İçindeki kullanım kılavuzuna baktığınızda özellikle kozmetik ürünlerinde Türkçe dışında Arapça dâhil pek çok ülkenin dilini bulursunuz. Burada devlet yaptırımı olmalıdır. Kullanma kılavuzlarında Türkçe açıklamaya yer vermeyen ülkelerin ürünlerinin ithalatını kısıtlamalıdır.  
 
     Dil bir ülkenin ortak kültürüdür. Ortak iletişim aracıdır. Dil olmazsa millet de olmaz. Türk milletinin dili kültür yozlaştırması ile yok edilmeye çalışılmaktadır. 
 
     Bir de yabancı dilde eğitim garabeti var. Türkiye’de eğitim dili Türkçe olmalıdır. Yabancı dil eğitimi ayrıca verilmelidir. Bir AB ülkesinde eğitim Türkçe verilmeye başlasın, bakalım neler oluyor? 
    
 Dünyada yaklaşık bir milyar insanın değişik lehçelerde Türkçe konuştuğu belirtilmektedir. Böylesine köklü ve zengin bir dili bırakıp Batı dillerine yönelmek Türkçemize ihanettir. Herkes mükemmel Türkçe uygulayamaz, mutlaka hatalarımız olacaktır. Önemli olan fark etmek ve düzeltme yoluna gitmektir. Yoksa Türkçemiz elden gitmektedir. 
 
     Türkçem paramparça,  Türkçem yozlaşmış, Türkçem yabancılaşmış, Türkçem kimliğinden kopmak üzere. 
     Dilimize sahip çıkalım
 
Tülay Hergünlü, “Körüz Biz” isimli kitaptan.


Paylaş | | Yorum Yaz
334 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAZLIK KOMŞUSU - 29/07/2017
YAZLIK KOMŞUSU
KİTAP VE SİZ; YALNIZ DEĞİLSİNİZ! - 20/07/2017
KİTAP VE SİZ; YALNIZ DEĞİLSİNİZ!
BOL KÖPÜKLÜ MİS GİBİ BİR TÜRK KAHVESİ… - 19/07/2017
BOL KÖPÜKLÜ MİS GİBİ BİR TÜRK KAHVESİ…
EĞİTİLE EĞİTİLE HARCANAN BİR TOPLUM - 15/07/2017
Annesi seslendi; "Kalk oğlum, okula geç kalacaksın!" Sabah saat 06.00’da küçücük bedeni zorla yataktan kalktı. 7. sınıfa gidiyordu. - “Anne, bu gün okula gitmesem, olmaz mı?”
Projeler
Galeri
4B
4B REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret208331