Eğitim imecesine davetlisiniz...

Matematik Kafe'ye Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam963
Toplam Ziyaret335505

Tülay Hergünlü

Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
Güzel Türkçem
09/08/2017
matematikkafe.com


 
     Cumhuriyet döneminde dil konusuna çok değer veren ATATÜRK, Türk Dil Kurumu’nu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932’de kurdurmuştur. Dil devriminin amacı; özleşme (gittikçe öz haline getirme), geliştirme ve arındırma (dilimizde kullanılan yabancı kelimelerin yerine öz Türkçelerini yerleştirmek) ve sadeleştirmedir.
 
     Bugün Türkçe her alanda yozlaştırılmakta ve yabancılaştırılmaktadır. Türk diline sahip çıkılmamakta, gereken değer de ne yazık ki verilmemektedir. Kişi isimlerinden tutun da sokaklardaki tabelalarda ve cadde isimlerinde bir yabancı dil hayranlığıdır gidiyor. Söyler misiniz dünyada kaç ülke dilini bizim kadar yabancı boyunduruğuna teslim etmektedir?
 
     Bir de internet Türkçesi denilen bir garabet var ki Türkçe açısından çok tehlikeli. Yazdığınız mesaj karşı tarafa Türkçe karakterler bozulmuş olarak gidiyor. Yeni nesil; “i”, yerine “ı”,  “ş” yerine “s”, “ç” yerine “c”, “ğ” yerine “g” yazmayı  normal karşılıyor. İthal malzemelerde Türkçe açıklama mecburiyeti var. Ancak bu, pek çok üründe uygulanmıyor. İçindeki kullanım kılavuzuna baktığınızda özellikle kozmetik ürünlerinde Türkçe dışında Arapça dâhil pek çok ülkenin dilini bulursunuz. Burada devlet yaptırımı olmalıdır. Kullanma kılavuzlarında Türkçe açıklamaya yer vermeyen ülkelerin ürünlerinin ithalatını kısıtlamalıdır.  
 
     Dil bir ülkenin ortak kültürüdür. Ortak iletişim aracıdır. Dil olmazsa millet de olmaz. Türk milletinin dili kültür yozlaştırması ile yok edilmeye çalışılmaktadır. 
 
     Bir de yabancı dilde eğitim garabeti var. Türkiye’de eğitim dili Türkçe olmalıdır. Yabancı dil eğitimi ayrıca verilmelidir. Bir AB ülkesinde eğitim Türkçe verilmeye başlasın, bakalım neler oluyor? 
    
 Dünyada yaklaşık bir milyar insanın değişik lehçelerde Türkçe konuştuğu belirtilmektedir. Böylesine köklü ve zengin bir dili bırakıp Batı dillerine yönelmek Türkçemize ihanettir. Herkes mükemmel Türkçe uygulayamaz, mutlaka hatalarımız olacaktır. Önemli olan fark etmek ve düzeltme yoluna gitmektir. Yoksa Türkçemiz elden gitmektedir. 
 
     Türkçem paramparça,  Türkçem yozlaşmış, Türkçem yabancılaşmış, Türkçem kimliğinden kopmak üzere. 
     Dilimize sahip çıkalım
 
Tülay Hergünlü, “Körüz Biz” isimli kitaptan.


Paylaş | | Yorum Yaz
544 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Anadolu’da özgürlük meşalesi 100 yıldır yanıyor - 19/05/2019
Anadolu’da özgürlük meşalesi 100 yıldır yanıyor
İstanbul, İstanbul - 04/05/2019
İstanbul, İstanbul
Dünya’da çocuklara armağan edilen tek bayram - 23/04/2019
Dünya’da çocuklara armağan edilen tek bayram
Çanakkale Gerçeği - 16/03/2019
“1915 yılına gelindiğinde Türk askeri pek çok cephede savaşmaktadır. Kafkas (Doğu) cephesi, Filistin cephesi, Hicaz cephesi, Yemen cephesi ve Irak cephesi…
Domates, biber, patlıcan - 31/01/2019
Domates, biber, patlıcan
Cuma’nın hayrı - 22/01/2019
Cuma’nın hayrı
Büyük Taarruz ve Malazgirt – Türkler Anadolu’ya ne zaman geldi? - 22/01/2019
Büyük Taarruz ve Malazgirt – Türkler Anadolu’ya ne zaman geldi?
Başkomutan-2 - 13/09/2017
Başkomutan-2
Başkomutan -1 - 27/08/2017
Başkomutan -1
 Devamı