• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Üyelik Girişi

İbrahim Yumuşak

İbrahim Yumuşak
destek@matematikkafe.com
Neden Matematik Kafe-5
27/08/2017
matematikkafe.com

bla_matematikkafe.com 

Öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri aynı zamanda öğrendiklerini hayata geçirebilecekleri ortamlara ihtiyaç vardır
 
Bir doktor, her hastaya aynı ilacı,  aynı doz da verebilir mi? Bu tarz bir tedavi yöntemi tıp bilimine aykırı değil midir? Böyle bir tedavi her hastada aynı tedavi edici etkiyi sağlar mı? Bu soruların cevabı elbette “hayır!” olacaktır. İşte günümüz okullarında uygulanan eğitim sistemi tam da bu şekildedir; Çoğunlukla öğrenciler bir sınıfta toplanır. Tüm okullara gönderilen kitaplar da aynıdır. Sanki hepsinin eğitim ihtiyacı aynı düzeydeymiş gibi tek bir müfredata bağlı kalınır. Öğrenciyi tanımadan, kişiliğini ve öğrenme kapasitesini analiz etmeden başlanır ders anlatımına… Oysa yapılması gereken, öğrencinin düzeyine uygun bir öğrenim programının hazırlanmasıdır.
 
En büyük yanlış düşüncelerimizden biri; gereğinden fazla bilginin, çocuğu yaşama hazırlayacağını sanmaktır. Aksine hayata geçmeyen veya yaşamda uygulamadığımız her bir bilgi sırtımızda bir yük olarak kalacaktır.

Aklımızı kullanmayı öğrenebileceğimiz ortamlara ihtiyaç vardır

Aklını kullanma, umutlu yaşamayı da birlikte getirir. İçimizdeki umudun büyümesi düşünce tarzımızın doğru yöntemler üzerine oturmasıyla birlikte yürüyecektir. Bu konuda Eckhart Tolle daha da ileri giderek şunları söylüyor: "Yunancadan kelime anlamıyla tercüme edildiğinde, günah kelimesi mantığı kaçırmak anlamına gelir. Yani körlemesine yaşamak ve böylece acı çekmek ya da acıya neden olmak demektir."

 
devam edecek 


Paylaş | | Yorum Yaz
471 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NEDEN MATEMATİK KAFE-4 - 24/08/2017
Her eğitim kurumu aynı zamanda bir ar-ge merkezi olmalıdır
NEDEN MATEMATİK KAFE-3 - 02/08/2017
Yetişkinlerin de kendilerini geliştirebilecekleri ortamlara ihtiyaçları vardır
NEDEN MATEMATİK KAFE-2 - 01/08/2017
Öğrencilerin mutlu olmayı öğrenebilecekleri ortamlara ihtiyaç vardır
NEDEN MATEMATİK KAFE-1 - 24/07/2017
“İnsan gelişmesi ve sağlığı için gerekli olan temel gereksinmelere aykırı olan koşullar içinde bulunuyorsa, ya soysuzlaşarak yok olup gider ya da kendi gereksinmelerine uygun koşulları yaratır.” (Erich Fromm)
Atmamız Gereken İlk Adım - 15/07/2017
Yaşadığımız tüm sorunların temelinde olan, zihinsel yeteneklerimizi yeterince kullanmayışımız ve sevgiye kıymet vermeyişimiz gerçeklerinden hareketle bir “Eğitim İmecesi” gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.
Projeler
Galeri
4B
4B REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret208331