Eğitim İmecesi... Matematikya

Matematiksel Kafe

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Psikoloji
Site Haritası

ÜSLUP MU DEDİNİZ?

matematikkafe.com

ÜSLUP MU DEDİNİZ matematikkafe.com

ÜSLUP MU DEDİNİZ?
Ebru Amaç

- Eda, lütfen bana bağırma!
- Önce sen bana bağırdın!
- Hayır bağırmadım.
- Farkında değilsin anne, bağırdın!

Beynimden aşağıya kaynar sular boşaldı. Doğru bağırdım! O da bana aynı sertlikle cevap verdi. Ama ben ona neden bağırdım ki! Kendimi savunmak için onlarca şeyi arka arkaya sıralayabilirim. Beni duymadı, dikkatini çekemedim, televizyona çok yaklaştı, ödevini yapmadı, yemeğini yemedi vs.

Ve ben tüm bunların karşısında ani bir tepki gösterdim. Böylesine basit bir karşılık beklerken o çok değerli bir şey yaptı "öğrendi". Ben nasıl yaptıysam o da bunu öğrendi. Görerek, işiterek, yaşayarak, kızarak ve hissederek öğrendi. Kendimi çok kötü hissettim.

Takındığınız üslup, bulunduğumuz ortamda bize kimi zaman bir kimlik kimi zaman da bir farklılık kazandırır. Bu, benim topluluk içinde varlık olarak diğerleriyle aynı fizyolojik özellikleri taşısam da diğerlerinden biçimlendirme yeteneğimle ayrıldığım tarafımdır. Bana yapışmıştır.

Üzerime yapışan bu anlatış biçimini yetkinleştirmek, geliştirmek ve hataları varsa düzeltmek benim elimde. Karşındaki ister kızın olsun ister arkadaşın ister ilk kez karşılaştığın sen nasılsan, o da öyle!

O zaman bir üslupsa eleştirdiğin önce kendine dönüp şöyle bir bakacaksın. Ben ne kadar doğruyum diyeceksin mesela. İster 3 yaşında bir kız çocuğu ister 63 yaşında bir devlet adamı ol bu işin özü, sen ne kadarsan karşındaki de o kadar!

Ebru Amaç

Yorumlar - Yorum Yaz