• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe

MOBBİNG

matematikkafe.com

Psikolojik Saldırılara Karşı Eylem Planı

psikolojik saldırılara karşı matematikkafe.com

Psikoljil saldırıya maruz kalanlara bazı öneriler:

En ağır kötülüğe bile kızma
Suçlama mesajlarına cevap vermeye çalışmayın. Size küsen, yüzünüze bakmayan ve siz konuşurken duymazlıktan gelen insanların bu oyununa düşüp kızgınlık göstermeyin. Suçlama mesajları psikolojik oyuna davet için gönderilir. Amaç sizin bu oyuna düşerek öfkelenip tuzağa düşmenizdir. Bu yüzden öfke kontrolü konusunda herkes kendisini eğitmelidir.
 
Trevanian'ın Şibumi' sinden bir bölüm: Bilge Otake-San, öğrencilerinden Nicholai'a şöyle öğüt veriyor: "Onlar, senin gibileri çeşitli yemler kullanarak öfke ve saldırıya iterler... Bunlara kanmamalısın..."

Yaşanan hiçbir şeyi kişisel almayın. Her zaman, her yerde yaşanan şeyleri yaşıyoruz. Kendimizi kurban olarak görmeyelim, bir mücadelede taraf olarak görelim. Eğer bu tarafta olmasaydık, karşı tarafta olacaktık.

İş yerinde problem yaşıyorsanız mümkün olduğu kadarıyla, herşeyi yazılı ortama taşımaya çalışın. İş yerinizde mobbing saldırısına maruz kaldığınızda şunu söyleyin: "Yazılı olarak istenirse açıklama yaparım. Ancak eleştiriler yazılı olarak verilsin, ben de yazılı olarak cevaplayayım". Gerekirse uzman bir psikolog veya hukukçudan destek alın.

Mobbingci, mağdurun korkuları üzerine çalışır. Bu yüzden öncelikle işten çıkarılma korkusunu kafanızdan atın.

Yasal Haklarınız

İşveren mobbinge karşı yasal önlem almak zorundadır. Şirketinizin insan kaynakları bölümüne, yazılı olarak, size duygusal şiddet uygulandığını ve iş kanunu gereği önlem almalarını talep edebilirsiniz. Bu bildirimlerin noter kanalı ile yapılması daha uygun olacaktır. Tüm ilgili birimleri uyarmanıza rağmen herhangi bir önlem alınmazsa iş kanununun 24/2. Madde çerçevesinde iş sözleşmenizi sona erdirip tazminat talep ederek işten ayrılabilirsiniz. (H. İrfan Fırat)

Sonuç olarak profesyonel tutumunuzu her zaman koruyun. Siz doğru yolda ve Hak-lı olduğunuz müddetçe kimse size bir şey yapamaz.

Bazen düşünürüz de bazı kişiler neden kötülük yaparlar diye: Sevgizilik, kıskançlık, kibir, nefret hep şeytanın sahip olduğu şeylerdi ve bunları insanlar arasında yayacağına dair ant içmişti. İşte o yaptığı andın gereğini yerine getiriyordu belki de. Bunu yapmak için de insanları kullanabiliyordu.

Hazırlayan: matematikKafe.com

Yorumlar - Yorum Yaz


Foto Galeri
Translate