Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Mat Konu Anlatım
Site Haritası

Niye Matematik???

matematikkafe.comNiye Matematik???

Neden matematik? Ne istiyorsunuz matematikten? Çoğunuz, "derslerde en zoru o, çalışsak da olmuyor, bunlar ne işimize yara ki" diyorsunuz. Sayılarla ilgili bir bilmece duyunca uffluyorsunuz. Bazen size sıkıcı geliyor, anlamsız geliyor. Tamam öyle düşünelim. Bir düşünün, hayatta tek bir matematik, bir sayı, hesap olmadığını. İnsan öyle bir şeyi düşünemez bile.

Her gün aynaya baktığınız yüzünüze daha iyi bakın, orada da matematik, bir altın oran söz konusuyken, hayatınızdan matematiği çıkarmayı onu anlamsız bulmayı bırakın.

Matematik dersi çoğu ailede zeka kapasitesi olarak çocuğun aklına yerleştiriliyor. Sınavlardan düşük alınınca da çocuk buna "matematik kapasitem bu kadar, çalışsam da olmuyor işte" diyor. Sonunda da matematik dersinin ışıklarını beyninde kapatıyor. Oysa diğer derslerde olduğu gibi bazen düşük not alabilir. İnsan hayatta bir çok şeyi başarabileceği gibi matematik dersinde de başarılı olabilir. Bir sene önce bana böyle bir yazı yazmaya başlayacağımı söyleseler gülerdim.

Çünkü ben de matematik dersinde başarılı değil "matematik olmuyor, sevmiyorum "gibi sözler söylüyordum. Ne kadar yanlış.

Ama bu sene en çok korktuğum matematik dersiyken en yüksek notumun matematik olması, kapasitemi aşmış olmam güzeldi. İşte matematik de oluyormuş. Matematikle ilgili birkaç kitap okudum eğlenceli yanları olduğu gibi hayatla birebir bağlantılı olması da şaşırtıcı.

Bence matematiği diğer derslerden ayıran bir farklılık var. Oku oku, çöz çöz bitmezmiş gibime geliyor. Matematiğin değişik bir gizemi var. Gayet heyacan verici ve merak uyandırıcı. Matematikle ilgili öğrenmem gereken çok şey var eminim. Sizin de var.

Bu yazıyı okuyup da bana birazcık hak verdiyseniz, siz de matematiğin içine girmeyi deneyin. En azından başlayın. İlk baştaki gibi korkmayın ve kötülemeyin.

Matematiğin yapacağı şey, size hayattan kesitler sunup, onu öğretmektir.

Duygu Özmen
9-B

Yorumlar - Yorum Yaz