Eğitim İmecesi

  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
  Galeri

  Matematiği Nasıl Öğrenmeli?

  www.matematikkafe.com

   MATEMATiK-NASIL-ogrenilir-matematikkafe.com

  etiketler: matematik eğitimi, kolay matematik öğrenme, püf noktalar, özel matematik soru, çalışma yöntemleri, matematik öğreniyorum, matematik yks, ayt, lgs, kpss, ales

  Normal bir zekâya sahip olan herkes matematiği baştan sona anlayabilir. Matematik yapmanın uygulamanın zorluklarından söz edilmesinin nedeni, matematiğin bir zekâ oyunu değil bir süreç olduğunun göz ardı edilmesidir. Önemli olan, kabul edilen ilk aksiyomdan başlayarak çözülmek istenen probleme kadar olan ve basit halkalardan oluşan mantık zincirini koparmamaktır. Bu ise, kişiye göre değişen zaman ve çalışma gerektirir." (Erhan Güzel, İstanbul Kültür Üniversitesi)                                Matematiği Nasıl Öğrenmeli?
  Son güncelleme: 27-01-2019

  > Ders çalışma alışkanlığı olmayan bir öğrenciye dünyanın hiç bir öğretmeni faydalı olamaz. Matematik dersini öğrenmek araba sürmeyi öğrenmek gibidir, bakarak değil yaparak öğrenilir. Bu yüzden ders çalışma alışkanlığı kazanmak ve motivasyonumuzu yüksek tutmak temel hedef olmalıdır.

  > Matematik dersindeki başarısızlığın en temel nedeni, önceki konulardaki eksikliklerdir. Bir konuyu anlamadan sonrakini anlamamız mümkün değildir. Bu yüzden, temel probleminiz varsa, kolay kitaplardan başlayın. (Yeni başlayanlar için kitap tavsiyelerimize buradan ulaşabilirsiniz.)
  ( Temel konular için tıklayınız )

  > Öğretin! Yapılan araştırmalar en çok hafızada kalan bilginin başkalarına öğretirken öğrendiklerimiz olduğunu göstermektedir.

   tahmin-et-matematikkafe.com 


  Cevabı tahmin etme alışkanlığı geliştirin ve tahmin etmenin gücünü asla küçümsemeyin, sorunun cevabı hakkında hiç bir fikriniz olmasa bile.

  > Soru çözerken problemlerde verilenleri ve istenenleri yazın. Çoğu zaman sadece bunu yapmak, çözüm için yetecektir.


  > Sorular üzerinde sonuca ulaşamadığınız zaman, sonradan o sorulara dönerek farklı bir bakış açısı yakalamaya çalışın. (Turlama Tekniği)


  > Formülleri ezberlemek yerine sebep-sonuç ilişkisi kurarak öğrenmeye çalışın.

   üçgen-neden-180


  > Her konuda olduğu gibi matematik dersinde de başarıya ulaşmanın ilk şartı kitap okuma alışkanlığıdır. Özellikle yeni nesil matematik soruları verilen bilgileri iyi okuma ve yorumlamaya dayalı sorulardan oluşmaktadır.


  İbrahim Yumuşak
  Matematik Öğretmeni
  www.matematikkafe.com  Yorumlar - Yorum Yaz