• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret1699241

agaclar-ve-matematik

matematikKafe.com

Wood Wide Web (Dünya Çapında Ağ)

Ağaçlar ve Matematik 

Ağaç ve bitkilerin yer altında birbirlerine bağlı olduğu bir ‘Sosyal Ağ’ keşfedildi.

İsviçre’nin Zürih kentindeki Crowther Laboratuvarı ve ABD’deki Stanford Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada her orman ve korunun altından ağaçları ve bitkileri birbiriyle bağlayan köklerden, mantarlardan ve bakterilerden oluşan karmaşık bir ağ yapısı olduğu keşfedildi. Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Küresel Orman İnisiyatifi’nin 70’den fazla ülkedeki 1,2 milyon orman, 28 bin türü kapsayan veri tabanı kullanıldı.


ladin_AGACIve ACISI matematikkafe.com Şekilde ladin ağacı ve tırmanma açısı gösterilmiştir.


Ağaçlar ve bitkiler yer altında wood wide web olarak adlandırılan network üzerinden elektriksel sinyaller göndererek tehlikeye karşı birbirlerini uyarabiliyor ve iletişim kurabiliyorlar. Ayrıca bazı ağaçlar diğer ağaçların köklerini canlı tutmak için şekerli bir solüsyonla beslemektedirler. (Alıntı: Hayat Ağacı Bilgeliği)


Ormanlardaki matematiksel denge


Her orman kendi içinde bir estetik düzen oluşturur ve tüm bitkilere yeteri oranda ışık gitmesi için ağaçlar belli uzaklıklarda konumlanır. Yapılan araştırmalara göre, yetişkin bir ormanda, aynı kütleye sahip ağaçların arasındaki ortalama uzaklık, gövde çapları ile orantılıdır. (Kaynak: Doğa İçin El Ele)


Biyologlar ayrıca ağaçların sosyal varlıklar olduğunu söylüyorlar. Onlar sayabiliyor, öğrenebiliyor ve hatırlayabiliyorlar. Hasta komşularına bakıyorlar.


Hazırlayan:
matematikKafe.com


Doğadaki Matematik Ana Sayfa

Bitkiler ve Matematik


Yorumlar - Yorum Yaz