• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Üyelik Girişi

NEMRUT DAĞI

matematikkafe.comDünyanın en eski horoskopu

                                 
                                       NEMRUT DAĞININ GİZEMLERİ


Dünyanın en eski horoskopu ( yıldız haritası )1 olarak bilinen Nemrut Dağı’ndaki Aslanlı Horoskop’un üzerindeki yıldızların, göksel cisimlerin bir anlık konumunu tasvir ettiği ortaya çıktı.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve Kommagene Krallığı döneminden kalan 2 bin yıllık Nemrut Dağı’daki Aslanlı Horoskop üzerinde yıldızlar ve hilal bulunuyor. Nemrut Dağında araştırma yapan yerli ve yabancı bilim adamları, Aslanlı Horoskop üzerindeki yıldızların önümüzdeki 25 bin yılda bir görülen astrolojik olayı simgelediğini belirtiyor. Aynı zamanda Kral Antiochos'un Taç'ını Taktığı ( hem Kral hem Tanrı olduğu) anı, yani İsa'dan önce 14 Temmuz 109 yılı, saat 19:37 yi ölümsüzleştirdiği anlatılıyor.

2 bin 206 metre yükseklikteki devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı’nda sağa doğru yürüyen aslan figürünün bulunduğu horoskop, 175 santim boyunda ve 240 santim genişliğinde kabartmalı taş levhadan oluşuyor. Kum taşından yapılan Aslanlı Horoskop’un üzerindeki aslan figürünün boynunda bir hilal, gövdesinde 8 ışınla karakterize edilmiş 19 yıldız bulunuyor.

Aslanlı Horoskop, Kral Antiochos’un doğum horoskopunu gösteriyor. Aslanlı Horoskop’un Kommageneliler için çok kutsal sayıldığı, bir dini kitabe olarak korunduğu biliniyor.

Nemrut Dağı’nın batı terasında bulunan Aslanlı Horoskop, 2003 yılında Nemrut Dağı’nın kuzeyine yapılan Geçici Restorasyon Evi’ne taşındı. Geçici Restorasyon Evi’nde saklanan Aslanlı Horoskop, ziyaretçilere gösterilmiyor.


1 360 derecelik bir daire 30 dereceye bölünerek 12 eşit bölüme (burca) ayrılır. Zodyak (burçlar kuşağı) denilen kuşak üzerinde sıralanan bu 12 burcun, dünyanın herhangi bir noktasından görünen şekline horoskop (yıldız haritası) adı verilir.
Dünya'nın Güneş etrafında bir yıllık turu nedeniyle Güneş, Zodyak burçlarında birer ay kalır, yani günde yaklaşık 1 derece ilerler.


Kaynaklar:
www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-eski-horoskopu-astrolojik-adiyaman-yerelhaber-1060688/
www.facebook.com/groups/Arkeolojiningizemi/permalink/1758716020824922/

Yorumlar - Yorum Yaz


Projeler
Galeri
4B
4B REKLAM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret208334