• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam249
Toplam Ziyaret2553887

Nemrut-dağı-ve-gizemleri

matematikkafe.com

 Nemrut-Dagi-ve-Gizemleri

Dünyanın en eski horoskopu

                                 
NEMRUT DAĞININ GİZEMLERİ


Dünyanın en eski horoskopu (yıldız haritası)1 olarak bilinen Nemrut Dağı’ndaki Aslanlı Horoskop’un üzerindeki yıldızların, göksel cisimlerin bir anlık konumunu ve 25 bin yılda bir meydana gelen astrolojik bir olayı sembolize ettiği ortaya çıktı. Geçici Restorasyon Evi’nde saklanan Aslanlı Horoskop, ziyaretçilere gösterilmiyor.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve Kommagene Krallığı döneminden kalan 2 bin yıllık Nemrut Dağı’ndaki Aslanlı Horoskop üzerinde yıldızlar ve hilal bulunuyor. Nemrut Dağında araştırma yapan bilim adamları, Aslanlı Horoskop üzerindeki yıldızların 25 bin yılda bir görülen astrolojik olayı simgelediğini belirtiyor. Aynı zamanda Kral Antiochos'un Taç'ını taktığı anı ölümsüzleştirdiği anlatılıyor.

2 bin 206 metre yükseklikteki devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı’nda sağa doğru yürüyen aslan figürünün bulunduğu horoskop, 175 santim boyunda ve 240 santim genişliğinde kabartmalı taş levhadan oluşuyor. Kum taşından yapılan Aslanlı Horoskop’un üzerindeki aslan figürünün boynunda bir hilal, gövdesinde 8 ışınla karakterize edilmiş 19 yıldız bulunuyor.

Aslanlı Horoskop’un Kommageneliler için çok kutsal sayıldığı ve bir dini kitabe olarak korunduğu biliniyor.


Nemrut Dağı’nın batı terasında bulunan Aslanlı Horoskop, 2003 yılında Nemrut Dağı’nın kuzeyine yapılan Geçici Restorasyon Evi’ne taşındı. Geçici Restorasyon Evi’nde saklanan Aslanlı Horoskop, ziyaretçilere gösterilmiyor.

Matematikkafe


1 360 derecelik bir daire 30 dereceye bölünerek 12 eşit bölüme (burca) ayrılır. Zodyak (burçlar kuşağı) denilen kuşak üzerinde sıralanan bu 12 burcun, dünyanın herhangi bir noktasından görünen şekline horoskop (yıldız haritası) adı verilir.
Dünya'nın Güneş etrafında bir yıllık turu nedeniyle Güneş, Zodyak burçlarında birer ay kalır, yani günde yaklaşık 1 derece ilerler.


 
Kaynaklar:
milliyet.com.tr/dunyanin-en-eski-horoskopu-astrolojik-adiyaman-yerelhaber-1060688/

facebook.com/groups/Arkeolojiningizemi/permalink/1758716020824922/

 

Yorumlar - Yorum Yaz