• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam579
Toplam Ziyaret2207754

Çocuğunuzun ders çalışması için

 www.matematikkafe.com / Psikoloji / Eğitim Makaleleri

 Çocuğun ders çalışması için matematikkafe.com
Etiketler: ders çalışma alışkanlığı ve yaratıcılık nasıl kazandırılır, çocuğunuza çalışma azmi, başarıda ailenin rolü
 

Ders çalışmayan bir öğrenciye dünyanın tüm öğretmenleri bir araya gelse faydalı olamaz. Bu yüzden öncelikle yapılması gereken, öğrencilere ders çalışma ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olmalıdır.

Çocuğunuzun ders çalışması için neler yapabilirsiniz

Bu konuda yapılması gereken ilk şey; çocuğu karşılıksız sevmek. Koşullu sevgi çocuklarda korkular, kişilik bozuklukları, bağımlıklar ve özgüven sorunları doğurur. Bu yüzden çocuklar yaptıkları şeyler yüzünden değil, kendileri oldukları için sevilmelidir.

 

Çocuğunuza hiçbir yaşta kendisini ‘özel’ hissettirecek muamele yapmayın. Bu tür söylemlerde ve davranışlarda bulunmayın. O zaman okul fobisi yaşamaz, zorluklara dirençli olur. Ders çalışır. ödev yapar. ‘Adam gibi’ sosyalleşir. Yasar Kuru


Doğruları söylemeyin, doğruları yapın. Çocuğunuz sizin hala öğrenen biri olduğunuzu fark ediyor mu? Anne dizi, baba maç seyrederken çocuğun ders çalışma isteği azalır.

Yaptığınız iyilikleri yüzüne vurmayın. "Bak biz senin için şunları bunları yapıyoruz" gibi cümleler öğrencinin çalışma hevesini kıracaktır.

Çocuğun okul başarısında babanın ilgisi annenin ilgisinden daha etkilidir

Öğrenme ve okul başarısı yüksek çocukları incelendiğimizde çocuğuna sarılan, öpen, başını okşayan, onunla küçüklüğünde ilgilenen babayı buluruz.

Çocuğunuzun öğretmenleri ile tanışın ve düzenli olarak okulu ziyaret edin.

İyi anne baba olmanız yetmez, mutlu insan da olmanız gerekir. Örneğin annenin yaşam sevgisi tıpkı huzursuzluğu gibi bulaşıcıdır. Her iki tutum da çocuğun kişiliğini çok derinden etkiler. (Fromm)

Doğru iletişim kurma yöntemlerini öğrenmek ve bunları UYGULAMAK çok hızlı olumlu değişimler sağlar. Örneğin empati kurmak yerine, çocuğunuzu eleştirirseniz veya daha fazla çalışmalısın derseniz sizin ile konuşmalardan kaçınacak ve eve gelir gelmez odasına kapanacaktır.

İbrahim Demir
matematikkafe.com
 

Yorumlar - Yorum Yaz