EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

Matematik Okuryazarlığı

matematikkafe.com

matematik-okur
matematik okuma becerisi

Matematik okuryazarlığı nedir?

Matematik Okur-yazarlığı “Gerçek hayattaki problemleri matematik kavramları ile düşünebilme-tahmin etme” ve “halihazırdaki bilgiyi yorumlayıp gerçek hayata uygulayabilme” becerileri olarak tanımlanır. (Kaynak: egitimpedia.com/pisa-degerlendirmeleri-1-dersimiz-matematik)

futbol ve matematikkafe.com

Eğitimciler için 21. yüzyıl kavramlarının temelinde okuma-yazma becerisi yerine bilgi okuryazarlığı, matematik okuryazarlığı, fen okuryazarlığı, istatistik okuryazarlığı gibi daha çok işlevsel beceriler olacaktır. Bunlara ek olarak; Görsel Okuryazarlık (Visual Literacy): YouTube, Facebook vb. Medya Okuryazarlığı (Media Literacy): Radyo, TV, CD, Ipod vb. Bilgi Okuryazarlığı: Kitap, e-kitap vb. Elektronik Okuryazarlık: e-devlet, e-hukuk, e-ticaret, e-toplum, e-okul vb. (Prof. Dr. Necati Cemaloğlu)

Neden Matematik okuryazarlığı

Matematik okuryazarlığı kazanmış bir kişi; sosyal, politik ve ekonomik işlerde ne tür matematiksel iliskiler oldugunu daha iyi görür.

Günümüzde bilgi birikimi çok hızlı artıyor ve artık kitaplara sığmayacak; sınıfta öğretilemeyecek hale gelmiştir. Bu yüzden, bireylerin bilim okuryazarı, fen okuryazarı ve matematik okuryazarı olması öğretimsel hedeflerin başında gelmeye başlamıştır.


Matematik okuryazarlığı örnekleri için tıklayınız

Yorumlar - Yorum Yaz