• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam677
Toplam Ziyaret2527157

fractal geometri

matematikkafe.com / Doğadaki Matematik

 fractal-geometri-matematikkafe.com


Fractal Geometri


Evrene tekrar hayran olmak için "Fractal Geometri" yi inceleyin. Yaradılışın matematiği, matematiğin sanatı... Basitçe x ve y koordinatlarında bir fonksiyon tanımlıyorsunuz. Bu fonksiyonda çıkan her sayının frekansı bir şekil olarak karşımıza çıkıyor. Hayranlık verici tarafı şu ki alıp büyüttüğünüz küçük kısmı yine bütünü veriyor. Mikro kozmozdan makro kozmoza. (Cenap Gürel)


Fractal Geometri Nedir?

 

Fraktal; sonsuza dek iç içe geçmiş, gitgide küçülen ve alanı sonsuz olan şekillerdir. Fraktaller sözcüğünü ilk defa Dr. Mandelbrot, Latincede düzgün olmayan anlamına gelen “Fractus” tan türeterek kullanmıştır. Bu şekillerin en önemli özelliği, her küçük ayrıntısının, bütün ile tıpatıp aynı karakteristikleri taşımalarıdır.

mikro kozmozdan makro kozmosa


Fractal Geometri Nerelerde Kullanılır?

 

Fraktallar günlük hayatta görüntü sıkıştırmadan finansa bir çok alanda kullanılmaktadırlar. Sıkıştırmak isteyeceğiniz bir fotoğraf yada resim olduğunda, temel fikir tekrar edilince orijinal resme çok yakın bir resim oluşturan bir matetatiksel fonksiyon bulmaktır. Sadece fonksiyon hakkındaki bilgiyi depolamak orijinal resimdeki her pikselin açıklığı ve koyuluğu hakkındaki bilgiyi depolamaktan çok daha az bilgisayar hafızası gerektirir. Resim yeniden oluşana kadar fonksiyonun tekrarlanması ile sıkıştırılmış resim açılmış olur. (Fraktal resim sıkıştırma matematiği)

Fraktal algoritma ise, engebeli dağlık araziler ya da ağaçların karışık dal sistemleri gibi doğal cisimlerin gerçektekine benzer görüntülerinin oluşturulabilmesini olanaklı kılmıştır.

Fraktal geometri ayrıca;

Film endüstrisinde birçok dekor ve efekt, sahne kurmadan (masrafları düşürmek için) arka plandaki sahneler oluşturulabilmektedir. Örneğin Star Trek serisinde bu teknoloji kullanılmıştır. …

Kaos biliminin önemli uğraş alanlarından birini oluşturur.

Doğanın geometrisi olan fraktal geometri, mimaride iki boyutlu ve üç boyutlu süslemeler olarak da kullanılabilir.

Hazırlayan: İbrahim Demir
Matematik Öğretmeni / Kadıköy
matematikarge@gmail.com

Günlük Hayatta Matematik Ana Sayfa

 


Doğadaki Matematik Ana Sayfa


Yorumlar - Yorum Yaz