Eğitim İmecesi

  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
  Galeri

  Fractal Geometri

  matematikkafe.com / Doğadaki Matematik

   fractal-geometri-matematikkafe.com

  Fractal Geometri

  Evrene tekrar hayran olmak için "Fractal Geometri" yi inceleyin. Yaradılışın matematiği, matematiğin sanatı... Basitçe x ve y koordinatlarında bir fonksiyon tanımlıyorsunuz. Bu fonksiyonda çıkan her sayının frekansı bir renk oluyor. Hayranlık verici tarafı şu ki alıp büyüttüğünüz küçük kısmı yine bütünü veriyor. Mikro kozmozdan makro kozmoza. (Cenap Gürel)

  Fractal Geometri Nedir?

  Fraktal; sonsuza dek iç içe geçmiş, gitgide küçülen ve alanı sonsuz olan şekillerdir. Fraktaller sözcüğünü ilk defa Dr. Mandelbrot, Latincede düzgün olmayan anlamına gelen “Fractus” tan türeterek kullanmıştır. Bu şekillerin en önemli özelliği, her küçük ayrıntısının, bütün ile tıpatıp aynı karakteristikleri taşımalarıdır.

  Fractal Geometri Nerelerde Kullanılır?


  Uygulamada bilgisayar grafikleri, özellikle filmlerin efektlerini oluşturmak için kullanılmaktadır. Bilgisayarlar yardımıyla gerçekleştirilebilen matematiksel tekrarlar, muhteşem görüntüler elde edilmesini sağlar. Fraktal algoritma ise, engebeli dağlık araziler ya da ağaçların karışık dal sistemleri gibi doğal cisimlerin gerçektekine benzer görüntülerinin oluşturulabilmesini olanaklı kılmıştır.

  Doğanın geometrisi olan fraktal geometri, mimaride iki boyutlu ve üç boyutlu süslemeler olarak da kullanılabilir.

  Hazırlayan: matematikkafe.com

  Günlük Hayatta Matematik Ana Sayfa


  Doğadaki Matematik Ana Sayfa


  Yorumlar - Yorum Yaz