Matematik Kafe, Matematikya...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://www.twitter.com/https://www.facebook.com/annebabaokulu.net/
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam1134
Toplam Ziyaret473213

Sıfırlama Yöntemi

matematikkafe.com

Sıfırlama hakkında daha fazla bilgi için iletişim bilgileri:
İstanbul için: 0505 57843 10, (Davut Aksoy)
Eskişehir ve Bilecik için: 0532 700 10 04, (İbrahim Bey)


kim-korkar-lgs-yks

Sınav Hazırlık Süreç Yönetimi: Sıfırlama -1

Sınavlara hazırlık süreci çok önemli bir süreçtir. Gençlerimiz bu süreçte en yakınları tarafından bile tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu durum üniversiteye hazırlanan gençlerin çalışma verimini düşürmektedir. Daha da tehlikelisi aile üyeleri arasında bir çatışmaya dönüşmektedir. Bu çatışmalı süreç iyi yönetilemezse kalıcı kırgınlıklar kaçınılmaz olacaktır.

Üniversiteye hazırlık artık günü gününe ders çalışmanın zorunlu hale geldiği bir uğraşı alanıdır. Gençler bu süreçte irade zaafıyla büyük bir mücadele vermek zorunda kalıyorlar... Bu sorunun çözümü sürdürülebilir bir planlama yapmakla mümkündür.
...
Üniversiteye hazırlanan gençlerin, çalışma sürecinde pek çok engelle karşılaştıklarını biliyoruz. Bunların çoğu 'sıkı çalışma' ya hazır olmayışla açıklanabilir. Bir de irade zaafı var ki başlı başına bir sorundur.

İradeyi 'bir şeyi yapma ya da yapmama kararlılığı' olarak tanımlayabiliriz. Eğer kişi olumsuz davranışlar karşısında durabiliyor, olumlu davranışları ortaya koymada da pes etmiyorsa o kişide güçlü bir iradeden söz edebiliriz.

İradenin denetlenmesi öyle sanıldığı gibi kolay olmamaktadır. Çoğu zaman, özelde gençler, genelde tüm insanlar iradelerini istedikleri yönde kullanmakta büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Bu durumda iradenin güçlendirilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

İradeyi güçlendirmek için öncelikle ifrat(aşırıya gitme) ve tefritlerden (normal ölçülerin gerisinde kalmak) kaçınmak gerekiyor. Tedricilik (aşama aşama) benimsenerek yol almaya çalışılmalıdır.

Bunun için tıpkı karlı -buzlu yollar için kar lastiği kullanan sürücüler gibi irademizi zorlayacak kaygan şartlar için üzerinde düşünülmüş ilkelerimizin olması çok önemlidir.

İlke, hatırlanacağı gibi 'temel karar, temel kural ' olarak tanımlanabilmektedir. Anlık, günlük değişen ve çelişen kararlar yerine ana formüllerini belirlediğimiz kararlarımızın olması hem irademizi daha etkili kullanmada hem de çelişkilere düşmemede bize yardımcı olacaktır.

İradenin güçlü olması, önemli olmakla birlikte yeterli değildir. Yapma iradesi kadar, neyi, ne şekilde ne miktarda yapılacağının da bilinmesi gerekir. Bunun için iyi bir planlamaya ihtiyaç vardır.

Plan, 'yapılacak işleri sıraya koyma, düzenleme' olarak tanımlanabilir. Planlama en zorunlu olanlardan başlatılmalıdır. Bu bağlamda zorunlu olan bir 'zaman çizelgesi' hazırlanmasıdır. İlk olarak 'serbest zaman' belirlenmelidir. Serbest zaman belirlenince vaktin üçte ikisi ders çalışmaya ayrılmalı, kalan süre ise dinlenme için kullanılmalıdır.

Yapılacak çalışma kesintisiz olmalıdır. Bazı zamanlar çalışma yapılamazsa tamamen terk edilmemeli, çalışma en aza indirilmelidir.

Öğrenme doğası gereği biraz yavaş ilerler. Kullanılan yöntem doğruysa sonuç için biraz sabırlı olunmalıdır.

Davut Aksoy (0505 578 43 10)

Devamı

Yorumlar - Yorum Yaz