• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam687
Toplam Ziyaret2527167

Sıfırlama-yöntemi-1

matematikkafe.com

kim-korkar-lgs-yks

Sınav Hazırlık- Sıfırlama Yöntemi-1


Sıfırlama programı nedir?

Sıfırlama programı, YKS-ALES-TÖS-KPSS-DGS vbg sınavlara hazırlıkta, verimli ders çalışma tekniklerini içeren, sistematik bir ders çalışma programıdır. Program ismi, yanlış olarak tespit edilen her şeyin en aza indirilerek, ortadan kaldırma düşüncesinden hareketle, sıfırlama olarak belirlenmiştir. Sıfırlama programı, sıfırdan başlama programı değildir; aksine, yanlışlar tespit edildikten sonra, yanlışları sıfırlama programıdır.Sınavlara hazırlık süreci çok önemli bir süreçtir. Gençlerimiz bu süreçte en yakınları tarafından bile tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu durum üniversiteye hazırlanan gençlerin çalışma verimini düşürmektedir. Daha da tehlikelisi aile üyeleri arasında bir çatışmaya dönüşmektedir. Bu çatışmalı süreç iyi yönetilemezse kalıcı kırgınlıklar kaçınılmaz olacaktır.

Sınavlara hazırlık artık günü gününe ders çalışmanın zorunlu hale geldiği bir uğraşı alanıdır. Gençler bu süreçte irade zaafıyla büyük bir mücadele vermek zorunda kalıyorlar... Bu sorunun çözümü sürdürülebilir bir planlama yapmakla mümkündür.
...
Üniversiteye hazırlanan gençlerin, çalışma sürecinde pek çok engelle karşılaştıklarını biliyoruz. Bunların çoğu 'sıkı çalışma' ya hazır olmayışla açıklanabilir. Bir de irade zaafı var ki başlı başına bir sorundur.

İradeyi 'bir şeyi yapma ya da yapmama kararlılığı' olarak tanımlayabiliriz. Eğer kişi olumsuz davranışlar karşısında durabiliyor, olumlu davranışları ortaya koymada da pes etmiyorsa o kişide güçlü bir iradeden söz edebiliriz.

İradenin denetlenmesi öyle sanıldığı gibi kolay olmamaktadır. Çoğu zaman, özelde gençler, genelde tüm insanlar iradelerini istedikleri yönde kullanmakta büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Bu durumda iradenin güçlendirilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

İradeyi güçlendirmek için öncelikle ifrat (aşırıya gitme) ve tefritlerden (normal ölçülerin gerisinde kalmak) kaçınmak gerekiyor. Tedricilik (aşama aşama) benimsenerek yol almaya çalışılmalıdır.

Bunun için tıpkı karlı -buzlu yollar için kar lastiği kullanan sürücüler gibi irademizi zorlayacak kaygan şartlar için üzerinde düşünülmüş ilkelerimizin olması çok önemlidir.

İlke, hatırlanacağı gibi 'temel karar, temel kural ' olarak tanımlanabilmektedir. Anlık, günlük değişen ve çelişen kararlar yerine ana formüllerini belirlediğimiz kararlarımızın olması hem irademizi daha etkili kullanmada hem de çelişkilere düşmemede bize yardımcı olacaktır.

İradenin güçlü olması, önemli olmakla birlikte yeterli değildir. Yapma iradesi kadar, neyi, ne şekilde ne miktarda yapılacağının da bilinmesi gerekir. Bunun için iyi bir planlamaya ihtiyaç vardır.

Plan, 'yapılacak işleri sıraya koyma, düzenleme' olarak tanımlanabilir. Planlama en zorunlu olanlardan başlatılmalıdır. Bu bağlamda zorunlu olan bir 'zaman çizelgesi' hazırlanmasıdır. İlk olarak 'serbest zaman' belirlenmelidir. Serbest zaman belirlenince vaktin üçte ikisi ders çalışmaya ayrılmalı, kalan süre ise dinlenme için kullanılmalıdır.

Yapılacak çalışma kesintisiz olmalıdır. Bazı zamanlar çalışma yapılamazsa tamamen terk edilmemeli, çalışma en aza indirilmelidir.

Öğrenme doğası gereği biraz yavaş ilerler. Kullanılan yöntem doğruysa sonuç için biraz sabırlı olunmalıdır.

Devamı

Sıfırlama hakkında daha fazla bilgi için iletişim bilgileri:
0505 57843 10, (Davut Bey)

Kocaeli için iletişim:  0532 700 10 04, İbrahim BeyYorumlar - Yorum Yaz