• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam213
Toplam Ziyaret1277351

EZBERE ÖĞRENMİŞİZ, ASLINDA BASİTMİŞ!

matematikkafe.com

EZBERE ÖĞRENMİŞİZ, ASLINDA BASİTMİŞ!

EZBERE ÖĞRENMİŞİZ, ASLINDA BASİTMİŞ!

Çocuklarımı bilime ve teknolojik buluşlara heveslendirmek için almış olduğum kitabı açmış, can sıkıntısı gidermek amacıyla göz gezdiriyordum. Deniz altlarının yüzme, uçakların uçuş prensiplerinden ve daha birçok günlük hayatımızda karşımıza çıkan aletlerin nasıl çalıştıklarını ilkokul seviyesinde anlatıyor.

O anda yıllardır hiç dikkatimi çekmemiş olan bir gerçeğin farkına vardım. Bugün önümüzde duran dev teknoloji aslında çok bildik basit fizik kurallarına dayanıyor.

Mühendislik eğitimi aldığımız, o yıllar boyunca ezberlediğimiz ya da bilinen yöntemlerden giderek çıkardığımız formüller, aslında insanlık tarihinde çok eskiden beri bilinmekte olan basit fizik kurallarının türevleriydi. Devasa yapılarını izlediğimiz denizaltılar, Arşimet’in binlerce yıl önce bulduğu sıvıları kaldırma kuvveti prensibine göre çalışıyordu.

Gökyüzünde korkusuzca dolaşan dev uçak, hız olan bölgeye göre basıncın düşeceği ve akışın düşük basınç bölgesine yöneleceği gibi basit bir kurala bağlı olarak havada kalıyor.

Bu konuyu daha önce hiç bu basit şekliyle düşünmediğimi fark ettim. Almış olduğum mühendislik eğitimi süresince yapmış olduğumuz sayfalarca proje hesapları konuyu gözümüzde fazla büyütmemize neden olmuştu.

Ya da çağımızın genel havası sanki teknolojinin, ulaşılması çok zor bir şey gibi algılanmasına neden olmuştur.

Raci DURCAN

Yorumlar - Yorum Yaz