• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam635
Toplam Ziyaret2433502

başarıyı engelleyen tuzaklar

matematikkafe.com

Matematikle Barışıyorum kitabının 8. bölümünü indirmek için tıklayınız

Kitabın diğer bölümleri için tıklayınız


 

Bölüm 8: Başarıyı Engelleyen TuzaklarKitabın bu bölümünden alıntılar:

Yetenek kelimesi aslında çok büyük bir palavradır.

YETENEKSİZLİK TUZAĞI

‘’Yeteneğim yok’’ cümlesi çevremizde sık duyduğumuz, başarısız insanların çok kullandıkları, en saçma, en komik, yapacaklarımızı, yapmak istediklerimizi en çok engelleyen baş belası bir kelime grubudur. Elinde bu kartı olan oyuncular her zaman kaybetmeye, her zaman ezilmeye, her zaman sızlanmaya hazırdılar. Söyleyecekleri şarkı da hazırdır; ‘’Acıların Çocuğuyum.’’ 

Biz yeteneksiz insanlarız. Dershaneler, labratuvarlar, eğitimciler, kasetler, cdler hazırlayarak dil öğretim kursları açarız. Koca koca insanlara dil öğretmek için akla karayı seçeriz. Ama Ahmet Bey ile Ayşe Teyzenin çocukları dünyaya geldikten iki yıl sonra takır takır konuşmayı öğrenir. Kimse gidipte ’’Ahmet Bey, Ayşe Hanım iki yıl önce ağlamaktan başka bir dil bilmeyen çocuğunuza konuşmayı nasıl öğrettiniz, bu işin sırrını bize verir misiniz?’’ demez. Nasrettin Hoca’nın kedi ciğer hikayesi gibi. Yetenekli isek niçin yetenekleri kullanamıyoruz. Yeteneksiz isek nasıl kısa sürede birçok uzmanın bir arada çalışıp öğretmekte zorlandığı bir çok dili kendi başımıza daha kolay öğreniyoruz?

İşin ilginci 3-4 dilin bir arada konuşulduğu GETTO’larda çocuklar hiçbir zorlanma olmadan kolayca bu dilleri öğrenirler. Birçok eğitimci, anne baba kendi başına kolayca öğrenen çocukların biz işe burnumuzu sokunca neden öğrenmekte zorlandıklarını veya öğrenemediklerini bir türlü düşünemeyiz veya düşünmek istemeyiz.

Yetenek kelimesi aslında çok büyük bir palavradır. Bunu nereden biliyorsunuz derseniz, kendimden diye cevap verebilirim. Yıllardır yapamadığım işleri bugün çok kolay yapabiliyorum. Fark neydi? Daha önce yapabileceğime inanmıyordum ve yapamıyordum. Şimdi yapabileceğime inanıyorum ve yapıyorum. Bu kadar basit.

Matematik Kafe


Matematik kesinlikle özel bir zeka ve yetenek istemez

 

Başarıyı engelleyen faktörler nelerdir?

 


Yorumlar - Yorum Yaz