Matematik Kafe Eğitim İmecesi-Tel: 0532 700 10 04

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi25
Bugün Toplam275
Toplam Ziyaret1213953

Pozitif ve Negatif Sayıların Çarpımı ve Bölümü

matematikkafe.com

Pozitif ve Negatif Sayıların Çarpımı ve Bölümü


Merhaba Çocuklar :)

İşaretleri + veya – olan sayıları çarpar ya da bölerken “işlem sonucu hangisi olacak diye” aklınız karışıyor mu? Bizim karışmıyor, çünkü aradaki ilişkiyi çok iyi anladık :) Ve istedik ki siz de anlayın, durum sandığınızdan çok daha kolay :)


İlk sıradaki resim ikilisine bir bakalım: Birisi pozitif, diğeri negatif. Bu iki işaretin çarpımı veya bölümü sonucu "hangi işaret olacak?" derseniz: Sonuç negatiftir. 

Neden derseniz: Çünkü negatif eleman öyle huysuz ki, pozitif elemanın keyfini kaçırıp, onu da negatif yapmayı başarıyor :) Tıpkı güne çok güzel başladığınız halde, bazı arkadaşlarınızın huysuzluk (negatiflik) yaparak keyfinizi kaçırmayı başarabilmesi gibi :)

*Not: Matematikte durum böyle… Ancak siz siz olun, gerçek hayatta kimsenin sizi negatif yapmasına izin vermeyin; hep pozitif olun, tamam mı? :)

İkinci resim ikilisine bakalım: İki tane pozitif işaretli sayının çarpımı veya bölümü… Sonuç pek tabi ortada: Sonuç pozitif olacaktır; neden mi? :) İki mutlu (yani pozitif) bireyin birlikte hareket etmesinden, sonuç olarak ancak mutlu (pozitif) durumlar meydana gelir de ondan :)

*"Hayatınız hep pozitif insanlarla dolu olsun, sonuçlarınız hep pozitif olsun" temennilerimizle... :)

Ve son ikilimiz: Negatif ile negatifin çarpımı veya bölümü. Peki böyle bir durumda sonuç ne olacaktır? Aklınıza gelmesi gereken şu:

İki negatif birey yan yana geldiğinde, ikisi de hayata karşı aynı olumsuzlukla baktığından ötürü, aralarında sürtüşme olmayacak; dolayısıyla pozitif bir hal sergileyeceklerdir. Yani iki negatif sayının çarpımı veya bölümünün sonucu da: Pozitiftir :)

Umarız "işaretlerin çarpımı veya bölümlerinin sonuçları" artık kafanızı karıştırmayacaktır; derslerinizde başarılar diliyoruz :)

 

Hazırlayan: Seher Köse - Ayşe Köse

matematikkafe.com


Yorumlar - Yorum Yaz