• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam256
Toplam Ziyaret2553894

Pozitif-ve-negatif-sayıların-çarpımı-ve-bölümü

matematikkafe.com

 

Pozitif ve Negatif Sayıların Çarpımı ve Bölümü


Merhaba Çocuklar :)

İşaretleri + veya – olan sayıları çarpar ya da bölerken “işlem sonucu hangisi olacak diye” aklınız karışıyor mu? Bizim karışmıyor, çünkü aradaki ilişkiyi çok iyi anladık :) Ve istedik ki siz de anlayın, durum sandığınızdan çok daha kolay :)


İlk sıradaki resim ikilisine bir bakalım: Birisi pozitif, diğeri negatif. Bu iki işaretin çarpımı veya bölümü sonucu "hangi işaret olacak?" derseniz: Sonuç negatiftir. 

Neden derseniz: Çünkü negatif eleman öyle huysuz ki, pozitif elemanın keyfini kaçırıp, onu da negatif yapmayı başarıyor :) Tıpkı güne çok güzel başladığınız halde, bazı arkadaşlarınızın huysuzluk (negatiflik) yaparak keyfinizi kaçırmayı başarabilmesi gibi :)

*Not: Matematikte durum böyle… Ancak siz siz olun, gerçek hayatta kimsenin sizi negatif yapmasına izin vermeyin; hep pozitif olun, tamam mı? :)

İkinci resim ikilisine bakalım: İki tane pozitif işaretli sayının çarpımı veya bölümü… Sonuç pek tabi ortada: Sonuç pozitif olacaktır; neden mi? :) İki mutlu (yani pozitif) bireyin birlikte hareket etmesinden, sonuç olarak ancak mutlu (pozitif) durumlar meydana gelir de ondan :)

*"Hayatınız hep pozitif insanlarla dolu olsun, sonuçlarınız hep pozitif olsun" temennilerimizle... :)

Ve son ikilimiz: Negatif ile negatifin çarpımı veya bölümü. Peki böyle bir durumda sonuç ne olacaktır? Aklınıza gelmesi gereken şu:

İki negatif birey yan yana geldiğinde, ikisi de hayata karşı aynı olumsuzlukla baktığından ötürü, aralarında sürtüşme olmayacak; dolayısıyla pozitif bir hal sergileyeceklerdir. Yani iki negatif sayının çarpımı veya bölümünün sonucu da: Pozitiftir :)

Umarız "işaretlerin çarpımı veya bölümlerinin sonuçları" artık kafanızı karıştırmayacaktır; derslerinizde başarılar diliyoruz :)

 

Hazırlayan: Seher Köse - Ayşe Köse

matematikkafe.com

 

Tam Sayılar

 


Yorumlar - Yorum Yaz