• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe

NEDEN MATEMATİK

www.matematikkafe.com

NEDEN MATEMATİK matematikkafe.com

Farklı bir sonuç elde edebilmek için, onu oluşturan sebepler üzerinde değişiklikler yapmak gerekir. Ancak insanların çoğu, sebepler üzerinde çalışmak yerine, sonuçlara lanet yağdırmayı tercih ederler. Rohn


NEDEN MATEMATİK GEREKLİ

Günümüzde her bilimsel uğraş matematiksel kesinlik duygusunu arar, bulamazsa bile buna önezir. O yüzdendir ki bölümü ne olursa olsun tüm bilim dallarında öğrencilere temel bir matematik eğitimi verilir.

Matematik eğitimi sonucunda öğrencilerde oluşması beklenen davranış değişiklilikleri ise şunlardır:

Karşılaştıkları problemleri tanımlamayı, ne tür stratejiler kullanması gerektiğini, yaşamı ile ilgili doğru soruları belirlemeyi, gerektiğinde problemi parçalara ayırıp tek tek çözümler geliştirmeyi kavrarlar.

Evrendeki geometrik yapı ile sayılar arasında kurulan bağın niteliğini inceleyerek, doğanın matematik yapısını göstermek.

(Eğer evreni anlamada matematikten faydalanmazsanız evrene gereğince nüfus edemezsiniz ve geçmiş ile gelecek hakkında öngörüde bulunmanız mümkün olmaz. Caner Taslaman)

Olaylara çok boyutta bakmaya alışırlar.

Başka alanlarla matematiğin ilişkisini görürler.

Düşünceleri düzene sokma ve odaklanma becerileri geliştirirler.

Araştırma meraklarını uyandırırlar.

Bilginin yayılmasını arzu ederler.

Grup olarak çalışmanın verdiği fazladan gücün farkına varıp, gerektiğinde grup çalışması yapma becerisi edinmeyi öğrenirler.

Matematik eğitiminde beklenen amaçlar bunlar olmasına rağmen, günümüzde bu şekilde bir matematik eğitimi verildiğini söylemek mümkün değildir.

Hazırlayan: matematikkafe.com

© Yazının  her hakkı saklı ve yasal kayıtlıdır. www.matematikkafe.com sitemizi kaynak göstermek şartıyla izinsiz alıntı yapabilir, link verebilirsiniz.

Yorumlar - Yorum Yaz