• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam249
Toplam Ziyaret2553887

Matematiği-nasıl-öğretmeli

matematikkafe.com

(Son güncelleme: 15-06-2021)

Matematigi-nasıl-ogretmeli matematikkafe.com
matematik eğitimi

Türkiye’de beyinler en güzel yaşta, test sorularıyla harcanıyor. 

"Ailelerin parası, çocukların enerjisi ve zamanı test usulü sınavlarda başarılı olma adına boşuna harcanıyor. Bu ‘Kendi ayağına kurşun sıkmak' tır. Okullar, test usulü sınavlarda başarılı olsa bile matematik bilmeyen ve öğrenmek istemeyen çocuklar yetiştiriyor" D
oç. Dr. Zelha Tunç Pekkan*


Matematiği Nasıl Öğretmeli
 
Kaliteli eğitim ≡ kaliteli döküman, kaliteli kaynak

Eğitimde birincil ihtiyaç bina değil içeriktir. Okullar kaliteli ve her seviyeden eğitici içeriklerden yoksunsa öğrencide hiçbir gelişme sağlayamaz. Dolayısıyla açılışı yapılan derslik sayılarının başarı olarak anlatılması hiçbir anlam ifade etmez. (Burak Özdemir)

Öğretmenler kavramları öğrencilere kazandıramazlar yani matematik dersi anlatarak öğretilemez. Öğrencilere bol tartışmalı ve düşünmek için zaman verilmelidir.
 
Öğrenciler kavramları kendileri kazanırlar; öğretmenler, öğrencilerin kavramları kazanmalarında yardımcı
olabilirler. O halde, öğrenme ve öğretme etkinliklerinin düzenlenmesinde, öğrencilerin kendilerinin öğrenmesi esas alınmalı, öğretmenin ve düzenlenen bu etkinliklerin öğrenciye yardımcı olma olduğu gerçeği sürekli göz önünde tutulmalıdır. Matematikteki genellemeler, işlem yolları öğrencilere hazır olarak verilmemeli, öğrencilerin bunları kendilerinin bulması esas alınmalıdır. (Bilişsel Gelişim Kuramı)


Kolaydan zora

Günümüzde hesap makineleri ya da matematik programları ile çok zor integraller bile tek tuşla hesaplanabiliyorken; çok ağır işlemler gerektiren sonuçların çıktığı sorularla öğrenciyi meşgul etmek, matematik öğretiminde başarıya ulaştırmaz.

Diğer taraftan her soruya bir formül uydurup soru ezberletme dönemine artık bir son verilmelidir. Matematiği tanımlar ve ispatlarla birlikte birbiriyle ilişkili olarak öğretmeliyiz. (Sinan Yılmaz)

Öğrenciler gruplar halinde çalışmak istiyorlar

Öğrencilerin arkadaşları onların çok yakın -hatta yetişkinlerden daha yakın- çevreleri içindedir; onlar birbirlerinin dilini, duygularını iyi anlarlar; bu bakımdan, öğrenme ve öğretme etkinliklerinde onların birbirlerinden öğrenmelerine fırsat verilmelidir.

Devamı

Hazırlayan: matematikkafe.com


*MEF Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi

Yorumlar - Yorum Yaz