EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

Doğru Kararlar İçin Finans Matematiği

26/06/2020

Doğru Kararlar İçin Finans Matematiği

matematikkafe.com

Doğru Kararlar İçin Finans Matematiği 

Güncel hayatımızda problemlerin iyi analiz edilip doğru parametrelerin ( değişkenlerin ) tespit edilmesi gerekir. Problemin çözümlenmesindeki belki de en önemli husus, bir problemin içindeki parametreleri doğru bir şekilde belirtmektir. Yani günlük hayatımızdaki problemlerin parametreleri, okul sınavlarında olduğu gibi hazır olarak karşımıza çıkmaz. Ayrıca problemlerin doğru ve kısa sürede analiz edimesi gerekir. Bu analiz doğru yapıldığı zaman parametreleri matematiksel formüllere yerleştirip doğru cevabı bulmak tahmin etmek kolay olacaktır.

Finans Matematiğinin İçeriği

Finans matematiği programı matematik, işletme, uluslararası finans ve ekonomi bölümlerinin ortak yönlerinden oluşur. Yöntem ve ürün tasarlayabilen kişiler yetiştirmeyi amaçlar.

Öğrencilerin mezun olduktan sonra uzmanlaşabilecekleri alanlar:

Finans uzmanlığı, borsa uzmanlığı, bankalarda risk yönetim uzmanlığı, istatistik, finans kesiminde bilgisayar programcılığı, yatırım uzmanlığı, aktüerya, gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı ve finans matematiği.

Aktüerya Nedir?

Aktüerya, gelecekte meydana gelebilecek, belirsizlik veya risk içeren, özellikle sigorta ve emeklilikle ilgili olay ve süreçleri matematik, istatistik ve finans teorileri yardımıyla inceleyen disiplinler arası bir daldır. Aktüerler, yaptıkları analiz sonucunda kişilerin veya kurumların, beklenen veya beklenmeyen olaylar karşısında risklerini en aza indirecek programlar yaratır ve uygularlar.


İbrahim Yumuşak
matematikkafe.com


1031 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın