• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret1351514

Eğitimde oyun ve el işleri yapma ile çalışma

30/09/2021

dantel ve matematik

matematikkafe.com
 

Dantel, Örgü Örme ve Matematik


"Eğitimde oyun ve el işleri yapma ile çalışma: altın bir yoldur. Çocukluk döneminde bu altın yol izlenmişse eğer, hayatın ileri safhalarında karşınıza çıkacak en soyut görevler ya da en zorlu teknikler bile isteksizliğe yol açmaz."
(Waldorf eğitim sisteminin yaratıcısı Rudolf Steiner)

Bu çerçevede programa dahil edilen örgü veya dantel örme güzel bir şeyler ortaya çıkarmanın verdiği hazzın yanı sıra basit ve karmaşık matematiği de öğretiyor.

Örgü örmek en basitinden sayı saymayı öğretir. Sadece ilmek ve sıra sayıları değil renklerin uzunluğu ve desenleri oluşturması da geometri ve bilgisayar kodlamalarının temellerini atmaktadır.

Carthage Üniversitesi Matematik Profesörü Sarah Jensen “örgü sadece kodlamaya benzemekle kalmıyor, en karmaşık haliyle geometriye de benzerlik gösteriyor” derken geometrideki soyut ve uzamsal odaklı topoloji kavramının örgü örmede aktif bir şekilde kullanıldığına değinmektedir.

Örgü ve Matematik

“Şapka ve eldiven gibi dairesel nesneleri örmenin bir yolu, çift uçlu örgü şişi denen özel örgü şişleridir. Şapka, yapılışı sırasında üç adet şişle şekillenir ve bu yüzden üçgene benzer. Ancak, şişler çıktıktan sonra ipler esner ve örgü daire şeklini alarak tipik bir şapka haline gelir. Bu tam olarak, geometrinin topoloji alanının konusu. Topoloji dalında, tüm çokgenler en sonunda daireye dönüşür.

Jensen şöyle devam ediyor: “Örgü aynı zamanda, genellikle üniversitede matematik okuyan birinci ve son sınıf öğrencilerinin ders konusu olan soyut cebir ve topoloji kavramlarını öğretiyor. Ancak, doğru öğrenim araçları sağlandığı takdirde bu konuların felsefeleri tüm yaştan insanlar için gayet anlaşılabilir şeyler.”

Çocukların, örgü veya dantel örerken ya da başka el işleriyle uğraşırken, birçok temel gelişimsel beceriyi kullanmaları gerekir. Bu beceriler arasında küçük motor becerilerini harekete geçirme, göz takibi yapma, el ve göz koordinasyonu sağlama, vücudun iki tarafını aynı anda farklı şekilde kullanma ve mekansal düşünme yer alır.

Örgü örme matematiği

Waldorf okullarında elişi ve güzel sanatlar öğretmeni olan Nicole Nicola şöyle diyor: “Ellerle çalışmak, matematik becerilerine katkı sağlıyor. Aynı zamanda, beyindeki başka tür öğrenimlerin gerçekleşmesine yardım eden belli bölgeleri geliştirdiğini de biliyoruz. Ancak başka bir faydası daha var örgü örmenin: Özsaygıyı geliştiriyor ki bu günümüz gençlerinin ve eğitim anlayışının büyük ölçüde eksikliğini hissettiği bir özellik.”

örgü

Alıntılar yaptığımız yazının detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

www.egitimpedia.com/waldorf-egitimi-alan-ogrenciler-neden-orgu-oruyorlar/?fbclid=IwAR2ZE1sr6GRhms3rpF32K2ogy0z9g54jKGDNMHE6p_7faezMb4_ZKaiqqvo

Atila Gacal

nakış, örgü, dantel ve matematik

Eğlenceli Matematik Ana Sayfa


1358 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın