• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam940
Toplam Ziyaret2216381

Kitap tanıtımları

14/11/2023

kitap-tanitim


matematikkafe.com / Kitap tanıtımları, Kitap alıntıları, Kitap özetleri ve kitap önerileri


Not: Kitap önerilerinizi iletmek için yorum yazabilir veya iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz :) Kitap Tanıtımları, Alıntıları ve Kitap Önerileri

Kitap adı: SÜRGÜN GEZEGENİ
Yazarı: URSULA K. LE GUİN
Kitabı öneren: Murat Tekineş

Galaksilerin bile dar geldiği, olabildiğince geniş bir düşünce, hayal ufku. Konusu kısaca şöyle: Galaksinin karanlıklarında kalmış sürgün gezegeninde, iki halkın hep süregelen mücadelesi; Bu halkların birisi, Galaksinin ötekisi sayılan ve sayıları da iyice azalan Alterralılar. Diğeri ise; Muhafazakar ve de ilerlemelere kapalı olan aynı zamanda da yabansoylu dedikleri bu ötekilerden hiç haz etmeyen Tevarlılar'dır...

Ama ne olursa olsun birbirini sevmeyen bu iki halk. Gaallar denilen barbar düşmana karşı, Güney göçü başlamadan ve kış iyice bastırmadan güçlerini birleştirip savaşmaları gerekmektedir. Yani nereye giderseniz gidin, ister Uzayın o kapkara derinliklerine isterse denizin ya da yeraltının nem derecesi yüksek derinliklerine, farketmez. İnsan her yerde insan... Toplumsal olsun, düşünsel olsun tüm yargılara dair (ötekilik, köksüzlük, önyargı ve yersizyurtsuz olma durumu) güzel ve kafa açıcı bir bilim kurgu kitabı. Okumanızı tavsiye ederim...

 

Kitap adı: KOKU
Yazarı: PATRICK SÜSKİND

Kitabı Öneren: Murat Tekineş

 

Kitap adı: DENDİL
Yazarı: Gulam Hüseyin SAEDİ
Kitabı Öneren: Murat Tekineş

''Dendil'' bir öykü kitabı ve içinde dört tane güzel, vurucu öykü var. Özellikle Dendil ve Yangın isimli öyküler çok iyi. Diğer iki öykü; ''Şifa mahalli'' ve ''keykavus,kel ve ben'' isimli öyküler de yabana atılacak öyküler değil. Saedi bence İran'ın Kafka'sı olabilecek kapasitede...

 

Kitap adı: Beatrice'ten Sonra Birinci Yüzyıl
Yazarı: AMIN MAALOUF
Kitabı Öneren: Murat Tekineş

Kadın, Erkek nüfusunun orantısızlığı ve Erkek egemen bir dünya hayatı üzerine ütopik bir sorgulama, dogmalara dair (özellikle bağnaz ve cahil şürekaya yapılmış sıkı bir yergi) kadın nüfusu azalınca kendi kendinizi doğuracaksınız? Güzel bir kitap mutlaka okuyun...

 

Kitap Adı: Hacı Aga
Yazarı: Sadık Hidayet
Kitabı Öneren: Murat Tekineş

 

Kitap Adı: Bilim Tarihinde Türkler
Yazarı: Melek Dosay Gökdoğan
(Bilim tarihinde Türkler neler yapmış görün)Kitap Adı: Devlet

Yazarı: Platon

(Genel eğitim konusunda bir fikir edinmek istiyor musunuz? O zaman Platon'un Devlet'ini okuyun. Bu, bir politika yapıtı değildir. Şimdiye kadar yazılmış en iyi eğitim kitabıdır. Jean-Jacques Rousseau)

 

Kitap Adı: NöroSinema
Fehmi Gerçeker

(Nörosinema, insan beyni ile sinemanın birleştiği yeni bir bilimdir. Beyin, psikoloji, enerji, teknoloji, yapay zeka, robotlar, sinema, ufo, dijital dönüşüm, nöropsikoloji, nöropazarlama ve nörosinema arasında gezineceksiniz.)


Kitabın Adı: Mitlerin Kökeni ve Efsaneleri
Yazarı: John FiskeKitabın Adı: Hamlet
Yazarı: ShakespeareKitabın Adı: Babalar ve Oğullar
Yazarı: TurgenyevKitabın Adı: Ermiş
Yazarı: Halil CibranKitap Adı: Savaş ve Barış
Yazarı: TolstoyKitap Adı: Hayat Üzerine Düşünceler
Yazarı: TolstoyKitap Adı: Zamanın Kısa Tarihi
Yazarı: Stephen HawkingKitap Adı: Don Kişot
Yazarı: CervanteS


Kitap Adı: Ölü Canlar
Yazarı: GogoL

Kitap Adı: Semerkant
Yazarı: Amin MaalouF
O günden sonra dünya her gün biraz daha kana boyandı, her gün biraz daha gölgelendi....

Kitap Adı: Vahşetin Çağrısı
Yazarı: Jack LondoN


Kitap Adı: Körlük
Yazarı: José Saramago
Körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm etik değerleri yok eder. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere, hırsızlıklara, talana tanık olur.


Kitap Adı: Yeraltından Notlar
Yazarı: Dostoyevski
Yeraltından Notlar gerçek dünyadan kendini soyutlamış bir kişinin iç çatışmalarını konu alır.

Kitap Adı: Satranç
Yazarı: Stefan Zweig

 

Aşmunikal: Anadolu’nun İlk Aşk Hikayesi
Yazarı: Nevres Arif

 

Sayısız uygarlığa beşiklik etmiş toprakların değişmez yazgısı… Ölümsüz aşkların mukadder akıbeti... İktidar hırsı ve kavgasının aşka galebe çalışının derin ve hazin anlatısı… Ama gerçek aşkın yine de ve her şeye rağmen binlerce yıl var olacağına dair umut… İyiyle kötünün dünya durdukça bitmeyecek mücadelesine binlerce yıldır tanıklık eden bu toprakların yorgun ruhuna -roman kahramanlarıyla aynı coğrafyada doğup büyümüş olmanın getirdiği olağan içsellikle- nüfuz eden yazar, önsöz niyetine de okunabilecek dizelerinde tercihini aşktan yana yapmış cesur ve fedakâr yüreklere selam gönderiyor: Analar doğurmaz bu topraklarda çocukları, Topraktır doğuran onları.


Kitap adı: BONCUK OYUNU
Yazarı: Hermann HESSE

Öneren: Murat TEKİNEŞ

Konusu: iki dünya savaşından sonra Dünyanın içine girdiği cehalet kısırdöngüsünden çıkması için geliştirilen bir akıl oyunu ile doğu ve batının kendi kültürlerini de içine katarak hem bu sarmaldan çıkış yolu bulma çabaları hem de  insanlığın gereksinme duyduğu iletişimin, aileden okula ve de öğretmenlere, uzanan ütopik hikayesi... Yani sevgi varsa iletişim var. Korku varsa savaş var! Cehalet var! Hangi çağda yaşayacaklarını korkmayan insanlar kendileri belirler... Kitap Adı: Martı

Yazarı: Richard Bach


Binlerce yıldır balık kafaları kovalayıp durduk, ama şimdi bir yaşama nedenimiz var; öğrenmek, öğretmek, anlamak ve özgür olmak!

“Martı Jonathan Livingston”, bir martının sürüden özgürlüğe ulaşma mücadelesini anlatıyor. Yazar, Jonathan’ı özgür insanın sembolü olarak yaratmıştır. Jonathan orada bir bakıma kendi ‘cennet’ini yaratmıştır.

Martı Jonathan, sadece karnını
doyurmak için uçmuyordu. Tüm gününü mutlu olmak için sürüden ayrı çalışarak geçiriyordu.

Bu tutkusu yüzünden sürüden atıldı, yalnızlığa mahkum edildi ama bu onun umurunda değildi. Çünkü bir gün yalnız olmadığını görecekti. Sayıları azda olsa yaşamın sadece karnını doyurmak olmadığını anlayan, sevmeyi öğrenmiş başka martıların varlığını görecekti.


Ölü Ozanlar Derneği
Kleinbaum
"Eh, müzmin bir ateist yetiştirmek istiyorsan," dedi Mc Allister, "Ona katı bir din eğitimi ver. Her zaman işe yarar." (Ölü Ozanlar Derneği Kitabından)


Kelebek
Henri Charriere


Celile
Yazarı: Osman BALCIGİL
Kitap, BUGÜN YAŞANAN TATSIZ OLAYLARIN, GEÇMİŞTE DE YAŞANDIĞINI anlatıyor... Yani aynı filmi defalarca görmekte olduğumuzu ifade ediyor.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları
Jonh PERINKS

Sınırlar
Henry CLOUD & John TOWNSEND

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları
Mitch Albom

Hazırlayan: matematikkafe.com

3738 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın