• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret1351531

Sevgi - Para Denklemi

03/10/2021

sevgi ve para denklemi

matematikkafe.com

EŞYAYA İNSANDAN FAZLA DEĞER VERMEK, FİRAVUNLUĞUN BAŞLANGICIDIR

Sevgi - Para Denklemi

Kendin için mi para için mi?

Sevgi, paradan önemli olduğu an güzel olacak yaşamın. Reichİnsan, sevme, aklını kullanma ve karar verme yetilerini yitirmiştir; aslında yaşamın tadını çıkaramaz olmuştur; bu nedenle her şeyi yok etmeye bile hazırdır.


İnsanın amacı başarılı bir insan olmak, başka deyişle, kendisini pazarda en karlı biçimde satabilmek olmuştur. Bir insan olarak onun değeri, sevgi akıl gibi insanca nitelikleriyle ya da sanatsal yetenekleriyle değil, satılabilirliğiyle belirlenmektedir artık. Çoğunluğa uymanın getirebileceğinden öte bir benlik duygusu bulunmadığından bu insan, güvensiz, huzursuz, onaya bağımlı birisi olup çıkmıştır. Kendisine yabancılaşmıştır.
(Erich, F. Sağlıklı Toplum)


Para, ün ve güç insanların çoğunun amacı haline gelmiştir ve insan bunun kendi çıkarlarına uygun olduğu yanılgısı içindedir. Gerçekte kendi çıkarlarından başka her şeye hizmet etmekte ve bir köle olarak yaşamaktadır.


İnsan kendi öz çıkarının ne olduğunu bir kez görürse, onu gerçekleştirmek için ilk ve en önemli adım atılmış demektir. İnsan kendi çıkarlarının neler olduğu ve bunlara nasıl hizmet edebileceğini anlamak için de kendi özünü bilmek zorundadır.


İnsanın bir tek gerçek çıkarı vardır. Bu da insan olarak kendisini ve gizil güçlerini tam anlamında gerçekleştirmektir... (Kaynak: Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm)


Hazırlayan: matematikkafe.com


Atmamız Gereken İlk Adım

677 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın