• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam614
Toplam Ziyaret2433481

El Cezeri'nin Robotları

05/04/2022

el cezeri ve robotlar

matematikkafe.com

El Cezeri'nin Robotları

 

Cezeri (1136 - 1206)

Elektrik kullanmadan sadece su ve mekanik parçalarla çalışan makineler yapan Cizreli İsmail Ebul İz Bin El-Cezeri, sibernetiğin ilk adımlarını atan ve ilk robotu yapıp çalıştıran bilim insanı olarak kabul edilir. Şimdiki Mardin, Cizre’de Cezeri hükümdarının büyük takdirini toplar ve çalışmalarının bir kitapta toplanması istenir.

"Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar" adlı eseri, bu alanda yazılmış en ünlü ve en mükemmel kitaptır. Bu kitabın özgün kopyası günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10'u Avrupa'nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır.

Cezeri, kitabında 50 aracın ayrıntılı tasarımını verir. Bu araçların 6'sı su saati, 4'ü mumlu saat, 6'sı ibrik, 7'si eğlence
amaçlı kullanılan çeşitli otomatlar, 3'ü abdest almak için kullanılan otomat, 4'ü kan alma teknesi, 6'sı fıskiye, 4'ü kendinden ses çıkaran araç, 5'i suyu yukarı çıkartan araç, 2'si kilit, 1'i açı ölçer, 1'i kayık su saati ve Amid kentinin kapısıdır... O bu araçları geliştirmekle kalmaz, bu araçlarda kullanılan özel parçaları da çok daha dakik ve hassas hâle getirir.

Örneğin; bu tip araçlarda kullanılmak üzere çok hassas kefeler hazırlar. Cezeri'nin yaptığı kefe, ortası geniş,
kenarlarına doğru darlaşan, bir yarım kayık kap şeklindedir. Alt kenarı yakınına açılmış iki delikten bir mil geçer ve kefe bu milin üzerinde hareket eder. Kefenin arkası, su ile doldurulduğunda dengede kalacak biçimde ağırlaştırılır. Eğer kapasitesinden bir damla daha fazla su ilave edilirse ucu öne doğru eğilir ve boşaldıktan sonra denge konumuna gelir. Bu derece hassas kefeleri ilk defa Cezeri yapmıştır.

Cezeri-SANDIK-matematikkafe

Cezeri yapacağı cihazların önce kâğıttan maketlerini inşa ederek geometri kurallarından yararlanır.

İlk hesap makinesinden asırlar önce aynı sistemle çalışan benzer
bir mekanizmayı da Cezeri'nin geliştirdiği bilinmektedir.

Hazırlayan: matematikkafe.com

El-Cezeri nin yaptığı robot nedir?, Dünyadaki ilk robot nedir?, Ilk robotu kim icat etti?, Dünyadaki ilk robot nerede yapılmıştır?, Ilk robot ne zaman yapılmıştır?

 

3034 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın