• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam179
Toplam Ziyaret1277317

Gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge

14/07/2021

gelecek ve bilim

 
Matematikkafe.com
 

Gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge


“Huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, başka kurtuluş yok” başlığıyla basın açıklaması yapıyoruz. Türkiye’nin birinci problemi bilim teknoloji üreten ülke olmaktır. Sürekli ekonomi konuşulur. Zenginliğe giden yol bilim ve bilimin çocuğu teknoloji üreterek, özellikle yüksek teknoloji üreterek dünyaya pazarlamaktan geçer.

1) Yurdumuzda namus ve şerefimizle yaşayabilmek için; aydınların, toplumun taleplerini sonuç alınacak şekilde seslendirmesi, toplumun konuşan ağzı, söyleyen dili olması beklenir.


Bilim, Ar-Ge ve inovasyondan başka zenginliğe giden yol olmadığı gerçeğini ülkeyi yönetenlere her dönemde hatırlatmak mecburiyetindeyiz. Eğer Osmanlı devleti döneminde aydınlar bu yönde ses çıkarsa idiler, İngiltere, Fransa ve bilhassa Rusya’da bilimler akademileri kurulup bilimin temelleri atıldığı yıllarda, makineleşmenin adım adım geliştiği çağlarda bu yönde sesler yükselmiş olsa idi “kim çizmiş bu sınırları, gönlüme dar geliyor gardaşım” demeyecektik. Amerika’nın, Almanya’nın, Rusya’nın, Çin’in, İsrail’in entrikalarına boyun eğmeyecektik. Onlar bizim üzerimizde oyun oynamaya, vatanımızı bölmek için işbirlikçiler kullanmaya cesaret edemeyeceklerdi.
 

2) Aydınlarımız, akademisyenlerimiz bilimi geliştirmeden, yüksek teknoloji üretmeden zenginleşilmeyeceğini bildikleri halde siyasete karşı gereken uyarıyı, etkili şekilde yapmıyorlar. İbrahim Okur beyin benzetmesiyle komşunun zilini çalıp kaçan mahallenin yaramaz çocukları gibi “Bilimsiz olmaz” deyip kayboluyorlar. Hiç değilse Cumhuriyet döneminde gereken yapılsa idi, 100. yılına yaklaşan Cumhuriyetimiz her on yılda bir krizlerle, darbelerle çalkalanmaz, ikide bir beka meselesi gündemi işgal etmezdi.

3) BİLİM İÇİN basın açıklaması; Türkiye’de bugüne kadar bilim talebi ile yürüyüş veya basın açıklaması yapıldığı bilinmiyor. Belki biz ilk olacağız. Hiçbir siyasi grubu, kişiyi hedef almadan, incitmeden “Huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, Başka kurtuluş yok” düşüncemizi sloganlaştırıp sesimizi meydandan devleti yönetenlere, halka ve aydınlara duyurmaya çalışacağız. Bunu bugünkü iktidarı hedef alarak değil, iktidarda hangi siyasi parti ve görüş olursa olsun hepsine har zaman seslendirmeyi sorumluluk bileceğiz.
...

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu

230 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın