Matematik Kafe, Matematikya...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://www.twitter.com/https://www.facebook.com/annebabaokulu.net/
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam396
Toplam Ziyaret473855

Açık Kaynak Dijital İçerik Üretme Projesi

matematikkafe.com

(Son Başvuru Tarihi: 02/08/2019)

Açık kaynak felsefesinin ülkemizde gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından AÇIK KAYNAK DİJİTAL İÇERİK ÜRETME PROJESİ başlatılmıştır.

Bu projenin ilk çağrısı “Dijital Okur-Yazarlık Kitap Bölümü Yazma” olarak belirlenmiştir.

Açık Kaynak Nedir?

Açık Bilgi Vakfı (Open Knowledge Foundation) açık kaynağı; “herhangi bir telif hakkı, patent ya da herhangi bir kontrol mekanizmasına tabi olmaksızın herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılan kaynak” olarak tanımlamaktadır. Diğer bir ifadeyle “herkes tarafından ücretsiz olarak erişilebilen, tekrar kullanılabilen ve paylaşılabilen araştırma veya gözlem sonuçları” açık kaynak olarak ifade edilmektedir.

Projenin Amacı;

Öğrencilere, son kullanıcılara, girişimcilere, kendini geliştirmek veya korumak isteyenlere fırsat eşitliği sağlayacak, erişilebilir kitaplar, içerikler veya kaynaklar üretilebilecektir. Ülke dijital bilgi birikiminin hızla artması ve yaygınlaşmasına da katkılar sağlanabilecektir.

Çağrının öncelikli hedefi, ülkemizdeki uzman ve akademisyenlerin bilgi birikimi ve deneyimlerini BTK’nın sunduğu açık kaynak platform desteğiyle Türkiye’ye açmaları ve bireysel farkındalığın artmasına ve özellikle de öğrenme kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlamasıdır.

Projenin Kapsamı;

Proje dijital ortamlarda farkındalığı, üretkenliği, fırsatları ve sonuçta da bilinçli ve güvenli kullanımı özendirici çalışmaları kapsar. Proje kapsamı sadece kitap olmayıp, video, animasyon, simülasyon, karikatür, sunum slaytları, iyi uygulamalar, hikayeler, projeler, yayınlar, çizgi filmler, kısa filmler, vb. zengin içerik üretim modellerini içerir.

Daha fazla bilgi için: http://acikkaynak.gim.org.tr/acikkaynak/

Matematik Kafe


88 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın