• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam485
Toplam Ziyaret1279345

AÇIK KAYNAK DİJİTAL İÇERİK

26/04/2021

Açık Kaynak Dijital İçerik Üretme Projesi

matematikkafe.com / Açık Kaynak İşletim Sistemi

Açık kaynak felsefesinin ülkemizde gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından AÇIK KAYNAK DİJİTAL İÇERİK ÜRETME PROJESİ başlatılmıştır.

Bu projenin ilk çağrısı “Dijital Okur-Yazarlık Kitap Bölümü Yazma” olarak belirlenmiştir.

Açık Kaynak Nedir?

Açık Bilgi Vakfı (Open Knowledge Foundation) açık kaynağı; “herhangi bir telif hakkı, patent ya da herhangi bir kontrol mekanizmasına tabi olmaksızın herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılan kaynak” olarak tanımlamaktadır.

Projenin Amacı;

Öğrencilere, son kullanıcılara, girişimcilere, kendini geliştirmek veya korumak isteyenlere fırsat eşitliği sağlayacak, erişilebilir kitaplar, içerikler veya kaynaklar üretilebilecektir. Ülke dijital bilgi birikiminin hızla artması ve yaygınlaşmasına da katkılar sağlanabilecektir.

Çağrının öncelikli hedefi, ülkemizdeki uzman ve akademisyenlerin bilgi birikimi ve deneyimlerini BTK’nın sunduğu açık kaynak platform desteğiyle Türkiye’ye açmaları ve bireysel farkındalığın artmasına ve özellikle de öğrenme kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlamasıdır.

Projenin Kapsamı;

Proje kapsamı sadece kitap olmayıp, video, animasyon, simülasyon, karikatür, sunum slaytları, iyi uygulamalar, hikayeler, projeler, yayınlar, çizgi filmler, kısa filmler, vb. zengin içerik üretim modellerini içerir.

Daha fazla bilgi için: acikkaynak.gim.org.tr

Matematik Kafe

596 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın