• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam295
Toplam Ziyaret1777517

Anne-baba okulundan diploma almayanlar; evlendirilmemeli

28/10/2022

Anne-baba okulundan diploma almayanlar evlendirilmemeli

matematikkafe.com
 

Anne-baba okulundan diploma almayanlar; evlendirilmemeli
Dünya hayatımızda her insanın ortaya koyduğu kötülüklerin de iyiliklerin de Tek kaynağı vardır. “Aile.” Nasıl her işin düzgün ve kaliteli olması için ehliyet ve diploma alma zorunluluğu varsa. Hayatımızın can suyu niteliği taşıyan aile kurumumuz için liyakat zorunluluğu neden yok?

En basit sanat ve meslekler için ehliyet ya da diploma şart koşulurken milletin selametini, devletin bekasını temin edecek olan “aile” kurumuna hiç önem verilmemesi ve kendi haline bırakılması size tuhaf gelmiyor mu?

Aileler öyle boş bırakıldı ki ne baba, babalığını bildi, ne anne, anneliğini... (Boşanma oranlarına bakarsanız dudağınız uçuklar) 21. Yüzyıla gelindiği halde maalesef hâlâ bir anne ve baba diploması veren bir eğitim okulu yok! En önemli meslek ve sanat dalı olan aile kurumunun, anne ve baba adayının ehliyetsiz, liyakatsiz evlenmelerinin devam edişini ne soran var ne de sorgulayan…

Evet, artık yeter! Anne-baba okulları açılmalı ve bu okullar her okuldan daha çok önemsenip, denetlenmeli. Anne-baba okulundan diploma almayan gençler; kesinlikle evlendirilmemeli…

Tarihe baktığımız zaman: Topyekun var oluşlar ya da yok-oluşlar; “aile” müessesine verilen öneme göre gerçekleşmiştir. En temelde “müspet inanç” sonra da “aile” gelir. Bu ikisi bozulursa her şey bozulur. Bu iki temel sağlam atılırsa, her şey düzelir ve kaliteli olur.

Benim düşünceme göre vatana millete hizmet, aile gibi temel kavramları önemsemek ve bu hayati kavramlara öncelik tanımakla gerçekleşir. Millet fertleri birbirini sevecek, saygı duyacak, beğenecek ve güvenecek… Devleti yönetenler, öncelikle bu kavramların millet içinde hayat bulmasını sağlamalılar ki her şey yoluna girsin.

Bu kutsal kavramlar yaşam alanımıza girmeden sen, istediğin kadar duble yollar, uçak terminalleri yap. Hızlı trenler getir. Denizin altından kıtaları birleştir… Bunlar bir savaş esnasında saniyede yok olacak şeylerdir. Sen, her koşulda yok olmayan ve yok edilemeyen değerleri muhkemleştirmeye bak. Bu değerler ‘yok’ denileni var edecek değerlerdir. Millete ve devlete hizmet milli birlik ve beraberliği sağlamaktır. Gerisi ondan sonra doğal olarak gelecektir vesselâm.

Necip Çetin

579 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın