• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1250657

Çocukları zekaya göre ayrıştırmayın

27/05/2021

zekaya gore ayristirmayin

matematikkafe.com

Lütfen zeka tabirini kullanıp çocukları küçücük yaşta zekaya göre ayrıştırmayın. Üstün zekalı asla demeyin. Çocuklarınız bu sözleri sizin ağzınızdan duyarsa ben farklıyım der. Arkadaşlarını küçümsemeyi, kibirli olmayı öğrenir. Çocuğunuza şöyle açıklayın. Her çocuğun farklı yetenekleri vardır. Senin de bilimsel alanda araştırma sorgulama yeteneklerin var diyerek açıklayabilirsiniz.

Üstün zeka tabiri çok kaba çok egoist bir tabirdir. Siz komşularınızla, arkadaşlarınızla konuşurken, çocuk bunu duyar ve ben üstün zekalıyım diye ortalıkta dolaşmaya başlar. Biz üreten çocuklar mı yetiştirmek istiyoruz kendini beğenen ve insanları aşağılayan mı? Ama önce siz insanları ayrıştırmamayı öğrenin ki çocuğunuza da öğretebilin.

Önce sizler kendinizi bu alanda eğitin. Çocuk aileden ne görürse onu yapar. Sonra 18 yaşına gelince bu kibirli çocuklardan çok çekersiniz. Oklar bir gün size de döner. Bu konuda tecrübem çok fazla. Bir kelimeyi çok abarttığımı düşünebilirsiniz. Ama bazen bir kelime insanın bilinçaltında neler çağrıştırır, kişiliğini nasıl etkiler onları siz tahmin edemeyebilirsiniz.

O yüzden eğitimci olarak sizi uyarmak istedim. Kullandığınız kelimelere dikkat edin. Her çocuk özeldir. Her çocuk üstündür. Yeter ki onlara inanın ve kendini tanıma imkanı verin. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Ayşe Solmaz‎


256 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın