EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

Eğitimde Yanlış Olan Ne?

27/01/2020

Eğitimde Yanlış Olan Ne?

matematikkafe.com

Öğretme merkezli; öğrenciyi değil bilgiyi hedef alan yapı... Öğrenci oturduğu yerden ders dinler, kitap okur. Bizzat tecrübe ederek öğrenebilme imkânı bulamaz. Laboratuvarda gözleme ve deneye bağlı bilimsel çalışma yerine kağıtta kalan bilgilerle yetinir. Kendi başına düşünmeye, yorumlamaya, okuduğunu ve söyleneni anlama imkanını elde edemez. Tahsili boyunca sürekli eğitimciye bağlı konumda kalır. Öğretmenin söylediklerini ve not ettirdiklerini bir teyp gibi zihnine yerleştirmekle yetinir.


-Öğrencilerin derslere ve okula karşı “isteksizliğini” neye bağlayabiliriz?

Ne öğreteceğimizi ne kadar iyi tespit edersek edelim, öğrenci isteksiz ve öğrenmeye karşı hevesi yoksa “öğrenme” gerçekleşmiyor, eğitim amacına ulaşmıyor. Öğrencinin zekâ kapasitesinin yüksek olması bile bu sonucu etkilemiyor. Hattâ, öğrenme isteği ve hevesi olmayan zeki öğrencilerin diğerlerine göre daha başarısız oldukları görülür.

Farkına varmadığımız ama eğitime öylesine hakim olmuş bir anlayış var ki o da insanların kendi başına bir şey öğrenemeyeceği, dolayısıyla bunun ancak “öğretme” yoluyla yapılabileceğidir. İnsan öğrenme ve düşünme makinası gibidir. Doğasında eğitilmeye büyük bir istek ve eğilim var. Buna rağmen eğitim öğrenci için adeta bir “işkence sürecine“ dönüşmüşse temelde ciddi bir yanlışlığı, insan doğasına tamamen aykırı bir durumu gösterir.

Nedir bu fıtrata aykırı olarak devam eden?

“Bilgiyi kalıplar halinde vermek, nedenini merak etmemek, sorgulamamak, bilgiyi geriye iade etmek” tarzında, hazmedilmeyen bilginin telkini….. Kısaca “öğrenme” yerine “öğretme” nin ikamesi. Beceriler yerine zihne yığılan bilginin hedef haline gelmesi...

Prof. Dr. Osman Çakmak

Haber: Matematik Kafe
97 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın