• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam554
Toplam Ziyaret2503933

"Milli mücadele matemaktir..." ATATÜRK

03/01/2022

milli-seferberlik-ve-matematiksel-hesap

matematikkafe.com

EZBERE ÖĞRENMİŞİZ, ASLINDA BASİTMİŞ!

Sevgili Necip Hocam, şahsımın da bir eğitimci olduğunu belirterek yazıma başlıyorum müsaadenizle. Benim alanım sosyal bilimler, Tarih. En çok nefret edilen dersler sıralamasında matematik kadar başı çekmektedir. Neden? Ezber yüzünden.

Benim öğrencilerim üniversite öğrencileri ve bana diyorlar ki, "Bizler bu dersi orta ve lisede ezberliyorduk, tarihler, olaylar kuru kuruya ve bitip tükenmez isimler..." öğretmenlerinin ezberci oluşundan yakınıyorlar. Ben ezber istemediğimi, yorum ve mantık yürütme istediğimi söyleyince de müthiş bocalıyorlar ve endişeleniyorlar. Çünkü akıllarını işletmeden, mantık kullanmadan akademiye gelmişler, onların kafalarına öyle işlenmiş. Yazık! Çok yazık!

Matematik konusu da aynı. Necip Hocamla tanışmadan önce kendimce ‘’Bu dersi anlatmanın başka yolları da olmalı mutlaka, bu iş ezber ile olmaz, formülleri bile olsa olmaz!’’ diyordum. Bir de oğlum da ilkokulda çarpım tablosunu ezberleyemediğinden geri kalıp bu dersi toptan beyninden atınca ne yapacağımı şaşırdım. Çünkü bu durumda ideal noksanı olan öğretmenlerimiz hemen yaftayı asıyorlar öğrencinin boynuna: "Tembel, kafasız, senin oğlun asla bu dersi yapamaz, bu çocuktan bir şey çıkmaz, hayatı boyunca matematiği beceremez vs"

Bu sözler bizzat veli olarak benim duyduklarım. Müthiş isyan ediyorum. Ben eğitmenlik hayatımda kendim ezbere ve yanlış öğretim metotlarına savaş açmışım. Öğretmenlerimiz kendi evlatlarına, geleceklerine yatırım yaptıklarının farkında değiller galiba. Çünkü onlar Türk insanına ve Türklüğe inanmıyorlar, ya da inançları çok zayıf.

Matematik bir disiplindir. Atatürk bile, Milli Mücadeleyi milli bir cinnete benzeten Hamdullah Suphi Tanrıöver`e "Hayır, Milli Mücadele hesaptır, hesap, matematiksel hesaptır" demiştir. Matematik çarşıda, pazarda, mimaride, doğada, askeriyede, sosyal bilimlerin hem de her alanında var da var. Bu kadar önemli bir nevi strateji dersi olan matematiği Anadolu insanının zekâsına, yapısına uygun sistemler üretip öğretmedikçe başarılı olamayız.

Türkiye ne yazık ki Amerika ve Avrupa`nın 40 yıl önce uygulayıp başarısız bulup çöpe attığı eğitim metotlarını uyguluyor. Çünkü AB ve Amerika öyle istiyor. Atatürk`ün ölümünün hemen arkasında, 1-2 ay gibi sonrasında evvela orta ve lise müfredat kitaplarının içeriği değiştirildi, 1947`de de Amerika geldi Milli Eğitim Bakanlığına danışmanlarını soktu ve onlar hala oradalar.

Çocuklar öğretmeninin yetersizliğini seziyor ve zaten bana bir şey veremiyor deyip iyice bırakıyor. Bu bir öğretmen için utançtır. İlk ve orta öğretimde her şey eğitmenin elinde. Ya ağaç fidesini doğru ekersiniz, dik büyür, ya da yamuk ekersiniz, eğik büyür.

Matematikte ve diğer disiplinlerde de yanlış öğretim anneleri vuruyor, çünkü anne bundan eza duyuyor. Çocuğun evdeki öğretmeni de annesidir. Ama arkadaşlar bir şeyi yapmayalım, çocuklarımızın ödevlerini yapmayalım, her daim başında oturup ders çalıştırmayalım lütfen bu çok yanlış.

Fakat anneler de çok çaresizler, yanlış ve yetersiz eğitmen anneleri de akşam çocuklarının ödevlerini yapmaya memur ediyor. Ben 70`lerin çocuğuyum. Necip Hocam gibi öğretmenimiz bize de çarpım tablosunu oyunlarla, parmak sayarak, görsel olarak öğretmişti, tatbiki olarak.Geçmişte görev yapan öğretmenlerin hepsini de aynı kategoriye sokarak haksızlık yapmayalım.Demek ki daha o zamanlarda Necip Hocam gibi ezberin yanlışlığının farkında olan eğitimcilerimiz varmış.

Necip Hocam, derdime tercüman oldu, umut verdi. Ben eğitmen kadromuzdan iyice umudu kesmiştim. Daha temiz Anadolu insanımız, halis Türk`ümüz varmış. Teşekkürler sana Necip Hocam! Senin öğrencilerin ne şanslı öğrencilerdir! Bütün okullara aslında bir Necip Güven lazım. "Türk! övün, çalış, güven" diyorum Büyük Kurtarıcı gibi! Gırtlağı yırtılırcasına bağırıyordu, içten duyumsayarak "Türk Milleti çalışkandır, Türk Milleti zekidir"

Hepimiz bir olalım ezbere savaş açalım dostlarım! Saygılarımla...

Rumuz TARİHÇİ
 
2636 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın