• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam185
Toplam Ziyaret1459879

Anne babalar çocuklarınızı ellerinizle zehirlemeyin

04/01/2022

anne-babalar-ellerinizle-zehirlemeyin

annebabaokulu.net
 

Anne babalar çocuklarınızı ellerinizle zehirlemeyin! Bunun hesabını veremezsiniz!


 fractal-kalp-matematikkafe.com

KENDİNİ EĞİTMEYEN BAŞKASINI EĞİTİRKEN ZORLANMAZ MI?

Maalesef toplum olarak çocuk yetiştirmeyi, çocukların karnını doyurmak, kıyafetlerini almak, okul ihtiyaçlarını karşılamak, dershane taksitlerini ödemek zannediyoruz.

Anne babalar çocuklarının hangi yemeği yiyip yemeyeceği ile ilgilendikleri kadar hangi filmi izleyip izlemeyecekleriyle ilgilenmez oldular.

Yemek çocuğunuzun sadece midesini kirletir. Çok ağır değilse yedikleri, ya birkaç gün hasta yatar, ya da midesi yıkanır. Her gün zehirli filmlerle ruhu kirlenen çocukların ne hale geldiğini görmek zorundayız. “Zehirsiz film var mı ki?” diye düşünmeyin!

Evet, maalesef zehirsiz film sayısı çok az. Bence asıl sorunumuz, çocukları zehirlerden korumayı başaramamış olmak değil. Kendimizi bu zehirlerden koruyamıyoruz ki, çocukları nasıl koruyalım? Kendini kurtaramayan başkasını kurtaramaz. Kendini koruyamayan başkasını koruyamaz.

Söylesem “söz” olur, söylemesem içimde “köz” olur… Takip ettiği dizinin bir sonraki bölümünü kaçırmamak için aceleyle sofrayı toplayıp, kumanda elinde televizyonun başına geçen annelerin çocuklarından şikayetçi olmaya hakkı var mı?

Tuttuğu futbol takımın tüm futbolcularını, yedekleriyle birlikte ezbere bildiği halde, oğlunun bir tane arkadaşını tanımayan babanın, oğlundan sürekli şikâyetçi olmaya hakkı var mı?

...
 
KAHVALTILIK BİLGİ

Bir devlet başkanının küçük bir hatırasını nakledeyim önce.

“Annem her sabah kahvaltıdan önce gazeteleri okur, önemli ve güzel haberleri panoya kesip asardı. Sonra gelip bizi kaldırırdı. Yüzümüzü yıkadıktan sonra panodaki yazıları okur sonra kahvaltı yapardık.

Üniversiteyi bitirinceye kadar bu böyle devam etti. ”Anne sabah erken kalkıp önce gazeteleri okuyor. Kendini sürekli geliştiriyor. Sonra evlatlarına faydalı olacak bilgileri işaretliyor. O bilgileri gazetelerden kesip panoya yapıştırıyor. Ondan sonrada çocukların kahvaltısını hazırlayıp onları kaldırıyor. Önce beyinlerini sonra karınlarını doyuruyor.

Zaman zaman yaptığı bir şey değil bu. Birkaç gün, birkaç hafta, birkaç ay yada sadece birkaç yıl da değil. Okula başladıkları günden üniversiteyi bitirdikleri güne kadar devam ediyor anne bu “kahvaltılık bilgi” eğitimine. Bu annenin oğullarından biri devlet başkanı oluyor yıllar sonra.

Bu devlet başkanının kim olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Adını buraya yazmayacağım. Çünkü bu devlet başkanının kim olduğu önemli değil. Önemli olan sizin çocuklarınızı sabahları nasıl doyurduğunuzdur. Kahvaltı sofranıza neler koyduğunuzdur.

Daha da önemlisi kendini doyurmadan başkalarını doyurmayacağımız gerçeğini anlamak zorundayız. Kendisi okumayan başkasına okuma emrini verirken ne kadar etkili olur. Kendini eğitmeyen başkasını eğitirken zorlanmaz mı?

Hani hep biz büyükler gençlerden ve çocuklardan şikayetçi oluruz ya! Adamın biri iş güç sahibi olamamış olan oğluna “Sultan Fatih senin yaşındayken İstanbul’u fethetti!” deyince, hazır cevap delikanlı “Fatihin babası senin yaşındayken devlet yönetiyordu!” demiş.

“Anne babalar çocuklarınızı televizyonun esaretinden kurtarın!” demiyorum. Önce kendinizi televizyonun esaretinden kurtarın!

“Anne babalar çocuklarınıza mutlaka okuma alışkanlığı kazandırın!” demiyorum. Önce kendiniz okuma alışkanlığı edinmeye başlayın.

Anne babalar çocuklarınızı ellerinizle zehirlemeyin! Ne bu dünyada ne de öteki dünyada bunun hesabını veremezsiniz!

206 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın