• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam881
Toplam Ziyaret2216322

Domino taşları ve matematik

17/11/2022

domino-tasları-hedef-belirleme-konusunda-bize-yol-gösterebilirmi

matematikkafe.com

Domino taşları ve matematik

 
Her domino taşı kendinden 1,5 kat daha büyük bir domino taşını rahatlıkla devirebilir. 13 domino taşından, her biri diğerinden 1,5 kat daha büyük olduğunda; En küçüğü 5 mm boyunda - 1 mm kalınlığında; bir sonraki 7,5 mm boyunda - 1,5 mm kalınlığında, böyle devam edilirse en büyüğü ise 50 kg ağırlığında ve 1 metreden daha uzun olur. Bu 13 domino yerine, 29 domino taşı alsaydık, çok daha büyük sayılar çıkmaktadır. (443 metre ve devasa bir ağırlık). (cevathoca.net)


Peki domino etkisinin hayatımızla olan ilgisi nedir?


İnsanların amaçlarına ulaşamamasının nedeni, amaçlarına ulaşmak için çok büyük bir adım atmaları gerektiğine inanmalarıdır. Bu inanç, başlangıçtaki hedeflerinden ne kadar uzakta olduklarını görüp bunalmalarına neden olur.


Dominoların derinlemesine analizi bize iki tane çok güçlü ders öğretiyor:


1) KÜÇÜK BİR EYLEM, TEKRARLANDIĞINDA BÜYÜK BİR GÜÇ HALİNE GELEBİLİR!


Hollanda'da her yıl kutlanan Ulusal Domino Günü vardır. 2009 yılında bir şirket domino düşüşü ile dünya rekoru kırmaya karar verir ve 4.491.863 domino taşını dizer. İlk domino devrildiğinde -aynı eylemi tekrarlayan 4.4 milyondan fazla domino zincirleme reaksiyonu oluşur- sırasıyla tüm taşlar devrildi.


Bu gösteri inanılmaz bir keşfe yol açtı. Önemli olan bir işi yaparken tutarlı oluşumuzdu. Örneğin her gün belirli saatlerde yemek yemek gibi basit bir hedefiniz olsa bile bunu düzenli bir şekilde yapabilmek için çabalayın. Güçlü değişikliklere ve sonuçlara yol açacak kuvveti ve momentumu, tutarlılığınızla elde edeceksiniz.

"Her gün yapmak istemediğiniz bir şey yapın; bu, işinizi acısız yapmayı alışkanlık edinmenin altın kuralıdır." -Mark Twain


2) ÖNEMLİ ETKİLERİ OLAN KÜÇÜK ADIMLAR ATIN!


Başlamak için en güçlü, en zengin, en akıllı ya da en iyi olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Bu hedeflerinize daha erken ulaşmaktan kendinizi alıkoyuyorsunuz anlamına geliyor. "Gelecek hafta, gelecek ay, gelecek yıl başlayacağım" gibi mazeretlerin dışında diğer bir gerekçe ise "ne zaman başlayacağım" dır.

Domino, bize burada da bir ders veriyor. Hedefe doğru atılacak herhangi bir adım faydalıdır. Tek bir domino, kendisinden %50 daha büyük bir dominoyu yıkma gücüne sahiptir. Bunun etkileri gerçekten büyüktür. Düşünün, birinci domino 5 mm olduğunda, 13. domino bir metreden daha uzun olabiliyor! İlerlemeye devam ettiğimizde 29. domino Empire State Binası kadar yüksek olacaktı ve 69. domino ise aya dokunacaktı!

Bu fikri gerçek hayatımıza uyarlayalım. İlerlemiş olduğunuz adımın boyutu, ilerlemeye devam ettiğiniz sürece önemli değildir. Küçük adımlar atmaya devam edin, zaman geçtikçe eylemleriniz birbirinden etkilenecek ve dünya da sizin eylemlerinizden etkilenecek.

YAZAN: Arzu Dokuzoğlu @CEOtudent | İTÜ-Kimya Müh
KAYNAK: ceotudent.com/domino-taslari-ve-hedef-belirleme

EDİTÖRÜN NOTU VE SON DÜŞÜNCELER

Bir işe başlamak için tüm hazırlıklarımızın tam ve mükemmel olmasını beklemek bahaneden başka bir şey değil. Elimizde ne varsa onlarla başlamalıyız.

Matematik Kafe
 
2476 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın