Matematik Kafe Eğitim İmecesi-Tel: 0532 700 10 04

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi28
Bugün Toplam275
Toplam Ziyaret1213953

DÜNYA İKİNCİSİ: DERSİ ANCAK ÖĞRETMENLER SEVDİREBİLİR!

04/05/2021

DÜNYA İKİNCİSİ: DERSİ ANCAK ÖĞRETMENLER SEVDİREBİLİR!

matematikkafe.com

Uluslararası Matematik Proje Yarışması’nda ‘Tam Kare Toplamı’ adlı projesiyle dünya ikincisi olan Bekir DANIŞ, matematikte başarılı olmasının sebebini öğretmeninin matematiği sevdirmesine bağlıyor.

6.sınıfta öğretmeninin eğlenceli matematik sorularıyla matematiği sevdirdiğini söyleyen DANIŞ, bu sayede dersten zevk almaya başladığını anlatıyor. Öğretmen iyi değilse öğrencinin matematikten soğuduğunu ifade eden DANIŞ, “Dersten soğuyan öğrenci ise lise boyunca matematikten nefret ediyor.” diyor.


MATEMATİKTE BAŞARISIZLIĞIN SUÇLULARI BULUNDU!

...
TYT’de her yıl 5-10 bin öğrencinin matematikten sıfır ve altında puan almasının sebeplerini, 70 ilde 17 bin 500 öğrenci üzerinde yapılan dev anket çalışması ortaya koydu.

Yard. Doç. Dr. Şevket Civelek’in yaptığı araştırmada, başarısızlığın altındaki sebepler şöyle sıralanıyor:

Matematik korkusu, öğretmenlerin dersi sevdirememesi, dilinin anlaşılmaz olması, matematiğin günlük hayatta kullanılmayarak sadece ders olarak görülmesi, günlük hayatta işe yarmayacağı ve sıkıcı olduğu inancı olduğunu söyledi.


Öğrencilere matematik öğretimi hakkında çeşitli sorular sorularak değerlendirme yapıldığını söyleyen Civelek, ``Oldukça düşündürücü sonuçlar elde ettik. 15- 16 yıl süren bu zaman diliminde, matematiksel düşünme yeteneğinin gelişmediğini tespit ettik`` dedi.

İlköğretimden itibaren öğrencilerin ezberleyen ve bilgiyi kullanamayan, bilgi depoları haline getirilerek yorum yapamayan, matematiksel ve mantıksal düşünmeyi beceremeyen insanlar olarak yetiştirildiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Şevket Civelek, bunun sonucunda ilerleyen dönemlerde matematik korkusunun bireyleri sardığını ve karşılaşılan başarısızlıklar karşısında da öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini kaybettiğini anlattı.

MATEMATİKTEKİ BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ: DERSİ SEVDİRMEMEK
 
Yrd. Doç. Dr. Civelek, beş farklı lise türünde öğrencilerin matematik öğretiminde istenilen hedeflere ulaşılamadığını, bunun nedeni matematiğin temel mantık ve felsefesinin verilemeyip öğrencinin matematikten uzaklaştırılması sonucunu ortaya çıkardığını söyledi.
317 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın