EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

DÜNYA İKİNCİSİ: DERSİ ANCAK ÖĞRETMENLER SEVDİREBİLİR!

03/10/2020

DÜNYA İKİNCİSİ: DERSİ ANCAK ÖĞRETMENLER SEVDİREBİLİR!

matematikkafe.com

Uluslararası Matematik Proje Yarışması’nda ‘Tam Kare Toplamı’ adlı projesiyle dünya ikincisi olan Bekir DANIŞ, matematikte başarılı olmasının sebebini öğretmeninin matematiği sevdirmesine bağlıyor.

6.sınıfta öğretmeninin eğlenceli matematik sorularıyla matematiği sevdirdiğini söyleyen DANIŞ, bu sayede dersten zevk almaya başladığını anlatıyor. Öğretmen iyi değilse öğrencinin matematikten soğuduğunu ifade eden DANIŞ, “Dersten soğuyan öğrenci ise lise boyunca matematikten nefret ediyor.” diyor.


MATEMATİKTE BAŞARISIZLIĞIN SUÇLULARI BULUNDU!

...
TYT’de her yıl 5-10 bin öğrencinin matematikten sıfır ve altında puan almasının sebeplerini, 70 ilde 17 bin 500 öğrenci üzerinde yapılan dev anket çalışması ortaya koydu.

Yard. Doç. Dr. Şevket Civelek’in yaptığı araştırmada, başarısızlığın altındaki sebepler şöyle sıralanıyor: Matematik korkusu, öğretmenlerin dersi sevdirememesi, dilinin anlaşılmaz olması, matematiğin günlük hayatta kullanılmayarak sadece ders olarak görülmesi, günlük hayatta işe yarmayacağı ve sıkıcı olduğu inancı olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Civelek, araştırmanın her yıl TYT veya LGS sınavlarında yaklaşık 5- 10 bin öğrencinin, matematik puanının sıfır ve altında olmasından dolayı, bu derste öğrencilerin başarısız olmasının sebeplerini bulmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Öğrencilere matematik öğretimi hakkında çeşitli sorular sorularak değerlendirme yapıldığını söyleyen Civelek, ``Oldukça düşündürücü sonuçlar elde ettik. 15- 16 yıl süren bu zaman diliminde, matematiksel düşünme yeteneğinin gelişmediğini tespit ettik`` dedi.

İlköğretimden itibaren öğrencilerin ezberleyen ve bilgiyi kullanamayan, bilgi depoları haline getirilerek yorum yapamayan, matematiksel ve mantıksal düşünmeyi beceremeyen insanlar olarak yetiştirildiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Şevket Civelek, bunun sonucunda ilerleyen dönemlerde matematik korkusunun bireyleri sardığını ve karşılaşılan başarısızlıklar karşısında da öğrencilerin kendilerine olan güvenleri kaybettiğini anlattı.

MATEMATİKTEKİ BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ: DERSİ SEVDİRMEMEK
 
Yrd. Doç. Dr. Civelek, beş farklı lise türünde öğrencilerin matematik öğretiminde istenilen hedeflere ulaşılamadığını, bunun nedeni matematiğin temel mantık ve felsefesinin verilemeyip öğrencinin matematikten uzaklaştırılması sonucunu ortaya çıkardığını söyledi.

Matematik korkusunun, kolay çözümleri bulunamayan ciddi bir problem olduğunu açıklayan Yrd. Doç. Dr. Şevket Civelek, ``İlköğretimin ilk yıllarında matematik eğitiminin önemi ağırlık kazanmaktadır. Bu konuda birinci derecede sorumluluk ve görev yine eğitim planlayıcılarına ve eğitimcilere düşmektedir`` dedi.

Çözüm Önerileri


149 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın