• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam107
Toplam Ziyaret1590215

Teneffüs bitti öğretmen!

09/05/2022

mola-bitti

 

Ders zili çaldı. Teneffüs bitti Öğretmen!

 
Murat Tekineş

Biz azdık, azdık! Ama bu öyle sayıca azdık değil de, bildiğin azgınlık anlamında söylendiği şekliyle azdık biz? Biz diyorum çünkü kendimi de öz eleştiri yaparak katıyorum ve tüm insanlığı genelliyorum bu azgınlık ve aşırı tamah çerçevesinin içinde. Lütfen eşref-i mahlukat olarak bu bize reva mıydı diyerek Yaratıcının önünde kendimizi daha da alçaltmayalım. Evet, bu bize müstehaktı! Ve biz gerçekten çok azmıştık! Hem de her yönden her açıdan azmıştık! …


Mesela; ilk emirden ele alarak başlayalım öz eleştirimize, neydi ilk emir? Hatırlarsanız ‘’OKU!’’ idi öyle değil mi?
...
Düzinelerce çekilen ve tüm TV kanallarında ayrı ayrı ve de aralarına reklam denilen ocak söndüren, alışveriş çılgınlığı dayatan, renkli kapitalizm borazanları eşliğinde oynatılan dizilere ve filmlere bir bakın? Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Allah için bunların arasında çocukları ve gençlerimizi okumaya, düşünmeye, paylaşmaya ve dürüstlüğe yönlendiren kaç TV dizisi var? Yok denecek kadar az öyle değil mi? Bence yok zaten. Ya bir töre türküsü, ağıt’ı tutturuyorlar oyuncuların ağızlarına, ya namus faturası tutturuyorlar ellerine al ödettir diye! Ya da o şirket senin değil benim hakkımdı. O mirastan benim çocuğum daha çok pay almalıydı entrikalarının ucuz senaryoları ezberlettiriliyor adına oyuncu denilen insan robotlara?

Ama bu ucuz senaryoların nerdeyse hiçbirinde al bak şu yazarın şu kitabını oku diye tavsiye veren robot yok! Ama git namusunu temizle diye çocuğunun eline silah veren anne veya baba var! Yok mu? Ellerine ailece kitap alıp okuyanlar, ya da kütüphanelerde buluşan gençler yok!


Bir kitabın reklamı yapılmıyor da, nerdeyse bir silahın markası okunacak kadar bir süre ağır çekimde mermi atarken gösteriliyor? Aile meclisleri öcümüzü kim alacak diye kura çekiyorlar ama her hangi bir yazarın kitabındaki bir paragrafın veya bir cümlenin anlatımının tartışması yapılmıyor. Sizce neden yapılmıyor olabilir?

Hemen söyleyeyim; ‘’Ray Bradburry’nin FAHRENHEİT 451’’, ‘’George Orwell’in BİN DOKUZYÜZ SEKSEN DÖRT ve HAYVAN ÇİFTLİĞİ’’, ‘’Aldous Huxley’in CESUR YENİ DÜNYA’’, ‘’Yevgeni Zamyatin’in BİZ’’, ‘’Franz Kafka’nın DÖNÜŞÜM-DAVA-ŞATO‘’ Sadık Hidayet’in HACI AGA’’, ‘’Fakir Baykurt’un KAPLUMBAĞALAR’’, ‘’Yaşar Kemal’in FİLLER SULTANI İLE KIRMIZI SAKALLI TOPAL KARINCA‘’ ya da ‘’Hermann Hesse’nin BONCUK OYUNU’’ isimli kitaplarını okusaydınız hiç duraksamadan cevap verebilecektiniz!

İşte bu nadide eserler bize bu içinde bulunduğumuz ve de içine çekildiğimiz garip dünya düzenini çok öncelerden açık ve net olarak bildirmektedir! Ama olmadı işte, bize böyle dayatıldı. Öğretmenler, adına müfredat denilen hazır doktrinlerin üzerine yattılar. Tembellik yaptılar. Yani mesleklerinin gereği yeni düşün açılımları sunmadılar öğrencilere. Onları çalıştıkları işyerinin müşterisi olarak gördüler. Biraz ağır oluyor belki ama bu böyle bence. Genç beyinlere ilim ve bilgi yerine cehalet körüklenirken bu ağır misyonun hamalları olarak susmayacaktınız!


Evet Öğretmenler! Hiç kızmasınlar bana, çünkü içinde bulunduğumuz durum bu… Küresel olarak İlim ve Bilimden uzaklaşılmıştı. Oku! Emrini veren bir yaratıcının sorgulanamayacak kelamı varken, ilim Çin’de de olsa gidin onu bulun alın diyen bir peygamber tavsiyesi varken, hayatta en hakiki mürşid ilimdir diyen deneyim küpü okumuş bir deha varken ya da bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyebilecek kadar ellerinizde saf bir teslimiyet varken; Korktunuz ve hiçbir şey yapmadınız!

Ne yapabilirdik diye sorma cüretinde bile bulunmayın bana. Sorarsanız da cevabım hazır; Madem hiçbir şey yapmayacaktın, bu okutmak öğretmek görevine (En önemli mesleğe) neden talip oldun! Derim.

Makalenin Devamı


737 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın