• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam208
Toplam Ziyaret1874566

Bir temel fıkrası ve matematik öğretimi

02/12/2022

bir-temel-fikrasi-ve-matematik-ogretimi

matematikkafe.com


etiketler: fıkralarla matematik, matematik fıkraları

Bir temel fıkrası ve matematik öğretimi

 
Temel pireler üzerinde bir deney yapmak için deney setini hazırlar. Pireye zıpla diye komut verirken pirenin zıpladığını gözlemiş ve bazı notlar almış. Daha sonra pirenin bir bacağını koparmış ve pireye yine zıpla dediğinde pirenin zor da olsa zıpladığını görmüş. Daha sonra Temel pirenin ikinci bacağını da koparmış ve pireye zıpla dediğinde pirenin zıplayamadığını gözlemiş. Bunun üzerine Temel deney raporunu tamamlayıp sonucunu şöyle açıklamış “Pirelerin iki bacağı koparıldığında işitme duyuları kaybolur.”


Aslında matematik öğretimimizle Temel fıkrası birbiriyle çok iyi örtüşmektedir. Dünya hızla değişirken bizim toplumumuzda matematik öğretimi alanında önemli bir değişiklik görülmemiştir. Toplumumuzun yanlış önyargıları ve eğitimcilerin kendilerini yenilememelerinin sonucunda oluşan tabloda Temel'in fıkrasındaki pirenin yerini kendilerini savunma şansları olmayan şamar oğlanları öğrenciler almaktadır. Temel fıkrasındaki pirelerin ayaklarının koparılması gibi düşünme yetenekleri köreltilen çocuklarımız matematikten başarısız olunca biz de Temel gibi yanlış sonuçlara vararak ''Matematikten başarılı olmak için özel bir yetenek gereklidir. Yeteneksiz öğrenciler çok çalışsalarda başarılı olamazlar.'' diyoruz.


Fakat toplumumuzda yaygın düşünce olan ''Matematik, işlemler bütünüdür.'' görüşünün aksine ''Matematik bir düşünce disiplinidir.''

Matematikte işlemler düşünceden sonra gelir. Bağımsız düşünme alışkanlığı kazanmış olan herkes isterse matematikle uğraşıp başarılı olabilir. Konfiçyüs'ün deyimiyle ''Düşünmeden öğrenmek yitirilmiş bir emektir.''Beyin ve öğrenme sistemleri üzerine araştırma ve çalışmalar yapan Tony Buzan ''MATEMATİKTE BAŞARILI OLAMAYAN ÇOCUĞUN ZEKASI ASLINDA ORTALAMA ZEKANIN ALTINDA DEĞİLDİR; YANLIŞ OLAN EĞİTİM SİSTEMİDİR.'' diyor.

Necip Güven
 
 
1785 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın