• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam567
Toplam Ziyaret2503946

Toplumumuzda çığır açacak kitap

13/11/2021

toplumda-ses-getirecek-bir kitap

matematikkafe.com / BAŞARIYA SUSAYANLAR ( 6 )

Etkilesim-matematikkafe

TOPLUMUMUZDA ÇIĞIR AÇACAK KİTAP!

Necip Güvenle 1998 yılı yaz mevsiminde tanıştığım bir hayat öğretmenidir. Çünkü çocukluk yıllarında ‘’Sen adam olmazsın’’ sözleri benim kadar O’nun da kafasına inen ortak balyoz olmuş. Yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen kendi derdinden çok insanlara ve yaşadıkları sıkıntılara kafa yoran, problemler karşısında paniklemeden bu problemlerin mutlaka birkaç çözüm yolu olabileceğini düşünen; benim bir çok halimde kendimi bulduğum sevgili dostum…

Onunla dost olan bir insanın en çok duyacağı sözler ‘’Başarısızlar yoktur, sonuçlar vardır ve her kriz bir fırsattır.’’ olacaktır. Ondan ilk yardımı ilköğretim dördüncü sınıfa gidip bir türlü konuşturamadığım (adını sorduğunuzda söylemeye korkan) biricik oğlum Ali İrfan konusunda oldu. O’nu karşısına alıp, 10-15 dakikada konuştuktan sonra oğlum Ali’nin gözüne, gönlüne can gelmesine, yeniden doğmasına vesile olan çocuklarda ders başarısından önce ruh sağlığını öne alan, gerçekten girişimci ruhu yansıtan değişik bir insan…

Evet, benim dert ortağım, ben bunu yapabilir miyim diye sorduğumda’’ Büyük işler yapmak istiyorsan büyük düşünmek zorundasın, ideallerine doğru yola koyul’’ deyip bana güç veren, yılmaz, vazgeçmek nedir bilmez, mücadelede Kuvay-i Milliye ruhunu gördüğüm bir aksiyon adamı.

Benim konuşturmakta zorlandığım Ali İrfan’ı ve kızım Saime Nur bir ay gibi kısa zamanda hazırlayıp Kütahya Kanal 43 hafıza gösterisi için canlı yayına çıkarabilecek kadar kendine ve çocuklara güvenen bir eğitimci. Onun için işe yaramaz bir çocuk yoktur. Ona göre her çocuk harikadır, her çocuk süperdir.. Şu anda oğlum Ali İrfan yaşanan ufak tefek dalgalanmaların dışında gayet başarılı bir öğrenci. İnanırsa ve çalışırsa başarılı olacağını çok iyi biliyor.

İnsanların kendine gücünü, kabiliyetini fark etmesi ve güzelim dünyada mutlu olabilmesi onun ve benim en önemli arzumuz. Yok yere bu acı, bu israf, bu sıkıntı niye… Hayat, kainat hatta alemler çok ince hesaplar üzerine kurulduğu bir gerçek. İnsan Allah’ın vekili, varlığın ve varolanın keşfinden sorumlu. Bu ince hesaplar, bütün ilimler ‘’matematik’’ diye isimlendirilen, sistematikle anlatılıp, anlaşılabiliyor. Fakat bu güzellik ve zevk, adeta bir kabusa dönüştürülmüş.

Biz de bu kabusun içindeyken, Necip Güven ile tanıştık. ’’İçinizdeki Devi Uyandırın‘’ adlı seminer çalışmaları, ardından, T.V ‘de hafıza eğitimi ve motivasyon içerikli ‘’Başarı Yürüyüşü’’ programları…. En sonunda da anlaşıldığı zaman toplumumuzda bir çığır açacak olan ‘’Matematikle Barışıyorum’’ kitabı ….

Elbette ihtiyaçların ve zevklerin hatta fantezinin, lüksün zaruret olduğu günümüz Türkiyesinde insanın kendini aşması için toplumumuzda en zor ders kabuk edilen, matematiği aşması daha büyük bir zarurettir.

Yüksek lisans derslerini hasbel kader vermiş Prof. Dr. Musa Şenel hocanın ‘’Genel Matematik’’, Prof. Dr. İlker Pareniz hocanın ‘’İktisadi Analiz’’ hatta istatistik dersi ve benzerlerini başarıyla geçmiş biri olarak imam-hatip lisesinde öğrenciyken orta-1’de çözemediğim matematik problemi yüzünden Rasim …………….. öğretmenimden 48 kişilik sınıfın huzurunda yediğim tokatlar hatırladığımda hala beynimde korku şimşekleri çaktırıyor.

Hala matematik deyince uzak dursun diye bakıyorum. Kısacası bu ve daha nice acıları bilinç altında yer etmiş biri olarak sağlıklı bir şekilde düşündüğümde sorununun geçmişten kaynaklandığını daha net olarak anladım.

Yaptığımız sohbetlerde toplumumuzda matematiğin yanlış tanındığını ve yanlış öğretildiğine –verdiği çarpıcı örneklerle – beni ikna ettiği için Necip hocama yaptığı çalışmalarda elimden geldiği kadar destek olmaya çalıştım. Bu eser onun ve sabırlı ailesinin çok önemli eseridir. Kendilerini kutluyorum….

Kitabı ilk okuyan bir-kaç kişiden olma şerefine nail olanlardan biri olarak şu çağda bizi olumsuz etkileyen beyinlerdeki güvensizlik ve olumsuz düşünme virüslerini aşarak çocuk ve gençlerimize ‘’Matematikle Barışıyorum’’u nasıl anlatırızın mücadelesini yapıyoruz. Eğer başarırsak—biz buna kesinlikle inanıyoruz– bu mücadele bizim toplumumuzda dünyayı yeniden keşfetmek değil, tabir yerindeyse dünyayı ters döndürmekten kadar büyük bir aşama ve gelişme olacaktır..

Kitabı okuyunca ‘’Ah çektiğim acılar, korkular, vah çocukluğum, gençliğim!’’ demekten kendimi alamıyorum. Size yeni bir çizgi, ufku ötesiyle birlikte görebilme, kendi değerini, gücünü kavrayabilmenin, kolayın kapısı diye düşündüğüm bir eser…

İyi ki varsın Necip Güven, daha nice eserlerle, engellere ve zorluklara rağmen….

Mehmet Diner 
Tepebaşı Belediye Başkanlığı Hesap İşleri Eskişehir

BAŞARIYA SUSAYANLAR (5)

2448 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın