• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam639
Toplam Ziyaret2493575

Necip Hocam, bize zoru öğrettiler

20/11/2021

necip-hocam-bize-zoru-verdiler


matematikkafe.com / BAŞARIYA SUSAYANLAR (10)

Necip Hocam, bize zoru öğrettiler!

 
Merhabalar, sayın eğitimci yazar (Necip Güven) Hocam; Sizi 2000 yılından bu yana yakinen tanımaktayım: Bu geçen süre içerisinde bazı konularda aynı fikirde olduk, bazı konularda da fikirlerimiz farklılaştı. Bu da bir bakış açısı farkı olsa gerek, mutlaka insanlar fikirleri üzerinde bir biri ile tartışacak doğru yolu bulacaklardır.

Maalesef üzülerek gözlemlediğim bir konu var! Öyle ki bazıları, ben en iyisini bilirim, ben ne yapıyorsam doğrudur mantığı ile başkalarının görüşlerini, fikirlerini, önerilerini, bulduğu çözümleri dinlenmeksizin önerilerine karşı çıkmakta; benim bulduğum sondur, bunun üzerine kimse bir ilave yapamaz, eksiltemez diyecek kadar önyargılı davranmaktadır.

Necip hocam, benim de lügatimde OLMAZ diye bir sözcük yoktur. Eğer insanların hayalleri varsa, düşünmeyi biliyorlarsa ve olaylara farklı açılardan bakabiliyorsa çözümsüzlük te, olmaz da yoktur.

Çoğu zaman eğitim adı altında bize zoru öğretmeye uğraştılar, çözümsüzlüğü çözüm diye yutturdular, ezberci bir zihniyet modelini uygulamamızı istediler ve başardılar da…

Şimdi toplum olarak yapamam, bizim yaptığımız olmaz gibi peşin hükümlü vatandaşlar haline geldik. Japonlar suyla çalışan otomobil icat ettiler onlar bizden daha çok mu akıllılar? Ben bunu kabul etmiyorum! Yeter ki insanımıza inanalım, güvenelim, güven verelim, fırsat verelim. Bilgileri zor yönünden değil kolay tarafından gösterelim.

Mesela ben bir otomobilin balata sistemini çoğu ustadan kolay takarım. Tamirci miyim, okuluna mı gittim? Hayır, her şey merakta bitiyor. Denemelerimden, önce yayları takıp sonra balatayı yerine takmanın daha kolay olduğunu gördüm.

Başka bir örnek daha vereyim: Üç katlı bir binanın kiremitini değiştiriyorduk. Benden yaş ve tecrübe yönünden daha büyük ustalar makara sistemi ile yeni kiremiti yukarı eskiyi aşşağıya alalım dediler. Onların sistemiyle bir kaç saatte tükendik, yıldık ve pes edip bıraktık. Daha sonra bu işin daha kolay yolu olmalı diye düşünürken aklıma değişik bir düşünce geldi. Halatın iki ucuna iki teneke bağladım 6 eski kiremit aşağıya inerken 5 yeni kiremiti kendi ağırlığıyla yukarı çıkıyordu. Yıllardır bu işi zor yolla yapan ustaların aksine onların çözümüne göre çok zor olan problemin düşüne düşüne daha kolay çözümünü bulmuştum.

Ben matematikten fazla anlamam ancak sizde herhalde matematikle barışıyorum kitabını bunun için yayınladınız. İlk bakışta fikirleriniz yanlış görülse bile ortaya konulması, iyice incelenmesi, tartışılması değererlendirilmesi taraftarıyım. Böylelikle çalışmanın artı ve eksi tarafları ortaya çıkmış olur. Bunun sonucunda ortaya çıkan artılardan faydalanılıp eksikliklerin nasıl giderilebileceği konusunda yeni çalışmaların önü açılmış olur.

Ortaya çıkan yeni bir fikri hiç incelemeden, sorgulamadan yanlış demek, bu çalışmaları yapan kişilere karşı ön yargıyla yaklaşmak bir topluma yapılacak en büyük kötülüktür, diye düşünüyor size çıktığınız bu yolda sonsuz başarılar dilerken sizin de çok beğenip ilerde bestelemek için izin aldığnız bir şiirimle katkıda bulunmak istiyorum.

KAZANACAKSIN!

Eleştiren, çekiştiren çok olur.
Doğru bildiğin yoldan şaşma, kazanacaksın.
Bir gün gelir o ezberler bozulur,
Hak yolda ilerle, kazanacaksın.


Yürümez olsa da ayakların, dizlerin,
Yorgunluktan kapansa da gözlerin
Tarihte olacak senin de izlerin,
Sabreyle mutlaka kazanacaksın.


İnsanlar kuyular kazar önüne,
Belki de anlamaz, güler derdine,
Akıyorsun sığamazsın bendine,
Gözlerin korkmasın, kazanacaksın.


Yılmazsan rüzgarla kasırga neyler,
Hedefli gemiler rüzgara güler,
Zorluklar çark olup iyice biler,
Pes etme, mutlaka kazanacaksın.


Dünya bu böylece her zaman döner,
Tohumlar büyür de aslına döner,
Sana Rabbin’den yardım da iner,
Kendini toparla kazanacaksın.


Gölge Şair Eskişehir

BAŞARIYA SUSAYANLAR DİZİSİ ( 9 )

2470 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın