EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

ÖĞRETMENİM HER ŞEY SENİN ELİNDE!

23/06/2020

ÖĞRETMENİM HER ŞEY SENİN ELİNDE!

matematikkafe.com / BİR ÖĞRETMENİMİZ VARDI!(1)

1994 yılında bir lise müdürünün başından geçen bir olayı onun ağzından anlatmak istiyorum. Şöyle anlatıyor: “1994 yılıydı.Bir lisede okul müdürü olarak göreve başlamıştım. Yatılı öğrencilerimizin bulunduğu pansiyonlu bir okuldu. Tabiki yurdun çeşitli yörelerinden gelmiş ve çok çeşitli problemleri olan öğrenciler bulunmaktaydı, çevrenin de büyük baskısı vardı.

Geldikleri yörelerde terör baskısı ve yakınlarının terör odakları ile irtibata girmiş olmaları bilinçsiz öğrencilerimizi de olumsuz yönde etkilemişti. Ayrıca bazı çevrelerin öğrencilerimizi bizim aleyhimize kışkırtmaları ve bunu yoğun bir şekilde sürdürmeleri neticesinde zaman zaman sıkıntılar yaşadık.

Bu durum karşısında müdür yardımcısı arkadaşlarımla birlikte azimle öğrencilerimizi takip ederek, sık sık toplayıp nasihat ederek,onlara yardımcı olacağımızı anlatarak yakından temasa geçtik. Devamsızlık temizlik ve çalışma sistemlerini izleyerek düzene sokmaya çalıştık. Bütün bunları yaparken onların öneri ve görüşlerini de göz önünde bulundurmaya özen gösterdik. Böylelikle kendimizi sevdirmek yani kabul ettirmekle işe başladık.

Örneğin öğrencilerimizin önerileri doğrultusunda yemek çıkararak,yemeklerin tüketilmesinde israf etmeden,severek yediklerine, iyi beslendiklerine şahit olduk. Problemli bir grup öğrencimizin okulla ilgileri kalmamışken onları okula kazandırmakla kalmayıp başarılı olduklarını da gördük. Bu öğrencilerimizden üniversiteyi bitirenleri de gördükçe mutlu olmaktayım. O yıl soyadı Karlıdağ olan bir öğrencimin hocam siz bu okula gelmeseydiniz biz kesinlikle bu okuldan mezun olamazdık, mezun etmezlerdi deyişi hala kulaklarımda.”

Anlatacağım ikinci örnek olay ise bir öğretmenin yanlış tutumunu sergiliyor.

Olay Elazığ’ın Palu İlçesi’nde geçiyor. Öğretmen sınıfta düzeni bozan bir kısım öğrenciyi kendi yöntemlerini kullanarak kendi deyimiyle ”dize getirmeye” çalışıyor. Yani bu çocukları bir güzel dayaklıyor. Zaten deli dolu olan bu çocuklar bu dayağı gururlarına yediremiyorlar ve çok ilginç bir yola başvurarak intikam almaya çalışıyorlar. Ne mi yapıyorlar? Öğretmenlerinin henüz anaokuluna giden oğlunu okul çıkışında yakalayıp ”Senin baban da bizi böyle dövdü” diyerek çocukcağızı epeyce hırpalıyorlar.

Ayşegül TÖK

Kaynak: web.inonu.edu.tr/~ikram/Siniftaunutamadim
24 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın