• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam927
Toplam Ziyaret1396578

Aile içi iletişimde yedi yanlış davranış!

21/11/2021

ailede iletisim


AİLE İÇİ İLETİŞİMDE YEDİ YANLIŞ DAVRANIŞ!

AİLE İÇİ İLETİŞİM NASIL OLMALI, AİLE İLETİŞİMİNDE YAPILAN YANLIŞLAR NELERDİR? İŞLEVSİZ AİLE YAPISI NASIL OLUR?

İşlevsiz aile yapısı, yapısal sorunlara zemin hazırlamakta, bu da değişen koşullara uyumu güçlendirmektedir. İşlevsiz aile davranışlarının en sık görüldüğü 7 durum şöyle sıralanabilir.

1.AŞIRI KONTROL: Anne babanın çocuğu aşırı koruması; çocuğa, gerektiğinden fazla kontrol ve özen göstermesi anlamına gelir. Bunun sonucu çocuk, diğer kimselere aşırı bağımlı, kendine güveni olmayan, duygusal kırıklıkları olan bir kişi olabilir.

2.MÜKEMMELİYETÇİLİK: Genellikle benmerkezci bireylerin oluşturduğu bu ailelerin çocuklarında; yaptığı işi beğenmeme, yetersiz olduğu duygusu, devamlı olarak başkalarını mutlu etmeye çalışma durumları görülebilir.

3.SUÇLAMAK: Çocuğu sürekli suçlayarak eleştirmek ve “Her zaman böyle yapıyorsun”, “Sen hiç konuşmuyorsun”, “Bak herkes sana bakıyor”, “Ne kadar ayıp!” şeklinde sözler sarf etmek aslında durumu çözümlemekten son derece uzak, yanlış davranışlardır.

4.REDDETME: Çocuğun aslında istenmediğini hissettirmek ve çocuğa karşı düşmanca tutumlar beslemek olarak tarif edilebilir. Bu tip ailelerde yetişen çocuklarda kendisinden daha zayıf olanı ezme, tüm çevresine karşı nefret besleme, kimseye güvenememe, çevresindekilere düşmanca tutum sergileme düşüncelerine sahip olabilirler.

5.BELİRSİZ KURALLAR: Bu tip bir ailede genellikle kurallar yok, anlık çözümler, anlık kavgalar ve anlık mutluluklar vardır. Çocuk için konulan kurallar bazen çok katı bir şekilde uygulandığı, bazen de hiç yokmuş gibi davranıldığı için; çocukta güvensizlik, kurallara karşı kayıtsızlık, çözümün bir parçası olmayı reddetme, kararsız ve kişiliksiz bir karakter yapısı meydana gelebilmektedir.

6.ÇÖZÜLMEYEN SORUNLAR: Anne-babanın çocukla ilgili bir konuda, biri ak dediğine, diğeri kara diyebilmekte; çocuk hangisine bakacağına, hangisine uyacağına karar verememekte, çoğunlukla kararsız kalarak herhangi bir tepki vermemeyi tercih etmektedir. Bu tip ailelerde yetişen çocuklar genellikle kararsız, her türlü etkilenmeye açık, tutarsız, çabuk karar değiştirebilen çocuklardır.

7.GÜVENMEZLİK: Her şeyin gizlendiği, -tarafların birbirlerini- amacına ulaşmak için kandırmaya çalıştığı aile tutumudur. Aile bireyleri genellikle karşı taraf konusunda hayal kırıklığına uğramıştır. Ya tutulamayacak sözler verilmiş ya da görevler yapılmamıştır.

KAYNAK: Uzmanpdr.com
 
 
219 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın