EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
ONLİNE İNGİLİZCE
 online ingilizce
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

MATEMATİK, RESİM DERSİ İLE BARIŞTI! ( 2 )

27/06/2020

MATEMATİK, RESİM DERSİ İLE BARIŞTI! ( 2 )

matematikkafe.com/MATEMATİK TÜM DERSLERLE BARIŞ MASASINA OTURDU!

Matematiği Sevdiren Adam: -- Kahvaltıyı yaptık, en son nerede kalmıştık?

Matematik: -- Resim dersinin marifetlerinden bahsedecektiniz.
M.S.A.: -- Evet, evet, hatırladım. Prof. Dr. Haluk Yavuzer adını hiç duydun mu?

Matematik:-- Hayır, kimmiş Haluk YAVUZER?

M.S.A: -- Zaten Haluk YAVUZER adını duymuş, kitaplarını okumuş olsaydın bu gün sana sıkıntı veren bir çok yanlışı yapmazdın. Prof Dr. Haluk YAVUZER Hocam, Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi üzerine kitapları ve araştırmaları olan çok değerli bir bilim adamı.

Matematik: -- Siz Hocamın kitaplarını okudunuz mu?

M.S.A: -- Evet, bir çoğunu okudum. Şu anda okuduğum kitaplarını isim olarak tam hatırlamıyorum ama bilhassa ``gelmişti, ben de o teknikleri uyguladım. Gördüm ki kitapta söylenenler tamamen gerçek. Zaten öğrencileri yaptıkları resimlerle tanıma tekniklerini bir çok psikiyatrist, psikolog, rehber öğretmen ve sınıf öğretmeni uyguluyor ve çok faydasını görüyor.

Matematik: -- Deseniz ya Hocam, bir ben okumamışım.

M.S.A: -- Zaten okumuş olsaydın yapmış olduğun bir çok yanlışı yapmazdın. Ama artık geçmişi boş ver, hatanın neresinden dönersen kardır. Ayrıca kitap satış sitelerinde Haluk YAVUZER Hoca`mın kimliği, çalışmaları, kitapları, ``Resimleriyle Çocuk`` kitabını okuyanların yorumlarını internetten senin ve sitemiz okuyucuları için araştırdım. Oku bakalım, beğenecek misin?

Matematik: -- Tamam hocam, okurum.

PROF. DR. HALUK YAVUZER

1965 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Pedagoji Bölümü’nde meslek yaşamına başlamış, “Çocuk ve Gençlik Psikolojisi ile Eğitimi”ni uzmanlık alanı olarak seçmiştir.

Ana-baba eğitimini, çocuğun eğitimi ve gelişimi için zorunlu gören Yavuzer, üniversitenin önemli bir işlevinin de uygulama olduğu düşüncesinden hareketle “Ana-Baba Okuları”nı kurmuştur. 1989 yılından beri 27 ilde açılan ve 17 bin ana-babaya hizmet götüren bu etkinliğin yanı sıra Dr. Yavuzer, öğretmenlerin eğitimini amaçlayan “Öğretmen Sohbetleri”ni de yurt düzeyinde yayma çabasındadır.
 
Dr. Yavuzer, yayınlarının çoğunda, bilimsel bulguları hayata geçirerek ana-babaları çocuk eğitimi konusunda aydınlatmayı hedeflemiştir. Doktora eğitiminden sonra Londra Üniversitesi’nde “Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi” ile “Çocuk Suçluluğu” konularında çalışmalar yapmış olan Haluk Yavuzer’in, yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda bilimsel çalışması bulunmaktadır.

Halen İstanbul Üniversitesi, Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Haluk Yavuzer`in basılı kitapları şunlardır:

1- Ana-Baba Okulu 2 -- Ana-Baba ve Çocuk 3 -- Çocuğu Tanımak ve Anlamak 4-- Çocuğunuzun İlk 6 Yılı 5 -- Çocuk Eğitimi El Kitabı 6 -- Çocuk Psikolojisi 7 -- Çocuk ve Suç 8 -- Evlilik Okulu 9 -- Gençleri Anlamak 10 -- Okul Çağı Çocuğu 11 -- Resimleriyle Çocuk

Kitabın tanıtım yazısı ve okuyucu yorumları

RESİMLERİYLE ÇOCUK

Çocuklar gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun olarak farklı resim ürünleri sergilerler. Bu ürünler, onların çevrelerini ve kendilerini algılayış biçimini yansıtır. RESİMLERİYLE ÇOCUK, resim etkinliğini çocuğu tanıma tekniği olarak ele almaktadır. Bu kitabı okuduktan sonra resmin ne kadar açık bir ifade aracı olduğunu görecek; resimlerini kitapta verilen bilgilerin ışığında incelediğinizde, çocuğunuzu daha kolay anlayacak; onun derin duygu ve düşüncelerinden haberdar olacaksınız. Ankara
 
Resimleriyle Çocuk Üzerine

Şu anda ODTÜ`de Okul Öncesi Öğretmenliği 1.sınıftayım. Yakında bu kitapla ilgili bir sunum yapacağım. Ayrıca meslek lisesi Çocuk Gelişimi mezunuyum ve kitabı lisedeyken almıştım. Kesinlikle çok etkileyici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çocuk resimlerine farklı bir gözle bakmamı sağladı. Haluk Yavuzrer`i kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Kaynak: netkitap.com/kitap/

1-Çocuk gelişimi alanındaki uzman arkadaşlar ve bu alanla ilgilenenler için çocuğun kendini özgür olarak hissettiği resimlerle çocuğu tanımak için harika bir kaynak... Kitabın baskı kalitesi de gerçekten çok iyi... (agulmt/)

2-Resim öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim `Resimleriyle Çocuk` her resim öğretmeni adayının elinin altında bulunması gerektiğini düşünüyorum. 2. sınıf ders konularında bana çok yardımcı oldu. Aradığın tüm dönemler kitapta mevcut ve yazarın kullandğı akıcı ve acıklayıcı dil öğrenimi kolay ve zevkli hale getirmiş ve özellikle resimlerdeki baskı kalitesinin yüksek olması resimleri incelemede çok kolaylık sağladı. Her konu ayrıntıları ile ve püf noktaları ile çok iyi incelenmiş. Okumaya ve kitaplığınızda bulundurmaya değer bir kitap. (Şeyma Kabadayı)

3- Çocukların hayallerini ve düşüncelerini anlatan ve bizim de keşfetmemizi sağlayan bir kitap... (Yusuf Kanat)

4 -- Çocuklarımızın derin dünyasına açılan kapılardan girmeyi bilmiyoruz. Çoğu zaman ya da bu kapılardan girdiğimizi sanıp açılan başka kapılara anlam veremiyoruz, dolayısıyla onları anlamakta zorluk çekiyoruz ...Bir çok yolu var oysa ki onları anlamanın ... Eser de bu yollardan birine yani resim yapımına değinmiş.. Çocukların, esasında küçük bir kağıda çizdikleri bir kaç çizginin bile onların hayal dünyalarına ve düşünce yapılarına doğru alınan bir yol olduğunu okuyucularına sunan bir eser... Okuyucularımıza tavsiye ederim.. (Rumuz Yaz yağmuru)

5-Çocuklarımız en değerli varlıklarımız olunca onları doğru anlamak ihtiyaç ve isteklerine doğru cevap verebilmek de en büyük gereksinimiz oluyor... Onları ne kadar da az tanıyoruz oysa... Onların dilinden anlayamıyoruz çoğu kez. Ama onların bir kağıda yaptığı bir çizgi bile kişiliklerini umutlarını düşündüklerini anlatabilir bize. İşte bu kitap bize yaptığı resimlerden çocuğumuzun ne gibi bir ruh halinde olduğunu anlamazı sağlayacak bilgiler içeriyor. Bu açıdan tam bir başucu kitabı olmuş diyebilirim Her şey çocuklarımız için. (Rumuz cimbombombom)

6 -- Zaman zaman çocuklarımızın iç dünyalarını anlamakta zorlanıyoruz. Veya çocuklarımız hislerini düşüncelerini anlatmakta zorlanıyorlar bizlere. Ama çocukların bilmediğimiz ya da anlayamadığımız o büyük dünyalarını yaptıkları resimlerden , çizimlerden anlayabiliriz. Süper bir kitap bence... Meraklısına tavsiye ederim.

7- Harika bir kitap. Neden mi çocuklarımızı bazen anlayamıyoruz ama yaptıkları resimler onları ele veriyor. Onların resimlerinden duygularını anlamak için Haluk Yavuzer`in vereceği ipuçları rehber oluyor bize. Örneğin çocuğumuz boş bir kağıda sadece anne çiziyor veya bir sürü kişi yapıp ama sadece annesi büyük yapıyor onu farklı renk boyuyorsa bu annesine olan hayranlığını gösteriyormuş. Daha bunun gibi bir çok yardımcı olacak bilgiler var tavsiye ederim.(Rumuz @!?*!!&!#>) KAYNAK: kitapyurdu
 
Matematik: -- Harika Hocam, çok beğendim. Hocam, hemen Resim dersinin yanına gidelim. Bir an önce özür dileyerek barışmak istiyorum.

M.S.A: -- Ben zaten bu gün için dünden Resim dersinden ziyaret için randevu almıştım. Zaten sitemizi de takip ediyormuş. Haydi iyisin, iyisin. Müzik ve Edebiyat derslerini ikna etmek için çok uğraşmıştık ama Resim dersi senin pişmanlığını samimi bulduğu için bir zorluk çıkarmadı. Haydi gidelim. Ben ayrıca bu haberi sitemize girip bu güzel olayı okuyucularımıza duyurmalıyım.

Matematik: -- Tamam Hocam, Resim dersini de bekletmeyelim. Şaka maka onu da bayağı özlemişim.

-- SON --

Necip GÜVEN Eskişehir
14 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın