• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam863
Toplam Ziyaret1396514

Matematik, beden eğitimi dersi ile barıştı

23/11/2021

matemaik ve beden dersi beraber

 
 


MATEMATİK, BEDEN EĞİTİMİ DERSİ İLE BARIŞTI!

Matematik:-- Hocam, sizinle tanıştıktan sonra anladım ki her ders haddini bilmeli, hiç bir zaman çizmeyi aşmamalı. Yediğimiz gıdalar gibi yalnız bir yiyeceğe yoğunlaşırsak dengesiz beslenmiş oluruz. Bir derse yoğunlaşıp diğer dersleri ihmal edersek eğitim ve öğretimde dengeyi bozmuş oluyoruz, değil mi?

Matematiği Sevdiren Adam:-- Aferin, çok güzel ifade ettin. Tüm dersler, bir yemeğin tuzu, yağı, suyu, soğanı, baharatı gibidir. Nasıl yemekte bunlardan biri veya bir kaçı eksik olunca yemeğin tadı kaçıyorsa bu derslerden birini veya bir kaçını ihmal edince de eğitimin tadı, tuzu kaçmış oluyor.

Matematik: -- Desenize Hocam, herkes yerini bilecek. Her ders kendine göre önemli, hiç bir ders diğer dersten daha önemli değil ve o dersin boşluğunu dolduramaz.

M. S. A.:-- Harikasın Matematik, kendini bayağı geliştirdin.

Matematik: -- Hocam, yıllardan beri başarı grafiğim neden düşüyor diye düşünüp duruyordum. Demekki nedeni buymuş. Ama beni bu zaman kadar kimse uyarmamıştı.

M. S. A.:-- Ben de önceleri senin gibi düşünüyordum. Ama ``Matematikle Barışıyorum`` kitabını yazmak için internette araştırma yaparken bu gerçeğin farkına vardım. Senden dert yanan bir çok insan ``Matematik dersi yüzünden resim, müzik, beden eğitimi derslerimiz hep kaynadı.`` diye şikayet ediyordu. Ama bunları boş ver artık, o günler geride kaldı. Biz, geçmişten alacağımız dersleri aldıktan sonra geçmişe bir sünger çekelim ve önümüze bakalım.

Matematik: -- Tamam Hocam, şimdi en son barışacağımız Beden Eğitimi kaldı. Onunla da barışalım ve önümüze bakalım. Hocam, bu gün Beden Eğitimi dersinin önemi ile ilgili hangi bilgiler vereceksiniz?

M. S. A.:---- Bu konuda internette araştırma yaptığımda bir çok kaynağa ulaştım. Hepsini buraya alırsak çok uzun olur. Onun için http://www.sinifogretmenim.net adlı web sitesinden aldığım yazıyı okuyalım da birlikte bilgilerimizi yeniyelim.

BEDEN EĞİTİMİ DERSİ FELSEFESİ VE AMAÇLARI

Ulusların geleceği, yetişmiş ve yetişmekte olan gençlerin fiziksel ve ruhsal olgunluğuna bağlıdır. Uygarlık, bireye verilen önem ve bu önemle bağlantılı olarak ona verilen eğitime dayanır. Eğitimden beklenen, bireylerin gizli güçlerini ve yeteneklerini ortaya çıkararak en üst düzeyde geliştirilmesine yardım etmektir.
Bireyleri fiziksel, zihinsel, duygusal ve toplumsal yönleriyle bir bütün olarak yetiştirmek çağdaş eğitimin temel ilkelerindendir.

Çağdaş anlayışa uygun olarak eğitimdeki amacın gerçekleşmesi bireyin, zihinsel eğitimi yanında fiziksel eğitimi ile olasıdır. Beden eğitimi, genel eğitimin vazgeçilemez bir parçasıdır. İnsan organizması hareket için yaratılmıştır. Hareket, organizmanın normal fonksiyonlarının devam ettirilmesinde ve sağlıklı olmasında gereklidir.

Hareket; toplumsal deneyim, sağlık ve fiziksel uygunluk, vücut dengesini araştırma, estetik deneyim, gerginliğin boşaltılması, mükemmel ve üstün oluş boyutlarında incelenmekte ve hareketin çok boyutluluğu olarak tanımlanır.

Hareket etmeyi öğrenme ve hareketler yoluyla öğrenmeyi amaçlayan beden eğitimi, genel eğitimin amaçlarına hareketler aracılığı ile katkıda bulunur.

Bu çerçevede beden eğitimi bireyin fiziksel, psikomotor (sinir-kas), zihinsel, duygusal ve toplumsal gelişimine katkı amacına yönelik organize edilmiş bedensel etkinliklerin tümü olarak ele alınabilir.

Beden Eğitimi derslerinin genel amaç ve hedefleri;

Öğrencilerin gelişim özellikleri de göz önünde tutularak, onların kişisel ve toplumsal yönden sağlıklı, mutlu, iyi ahlâklı ve dengeli bir kişilik sahibi, yapıcı, yaratıcı, üretken ve demokratik hayatın temel ilkelerini benimsemiş fertler olarak yetiştirilmelerinin sağlanmasıdır.

Öğrencilerimiz;

*Beden eğitimi ve sporla ilgili temel bilgi beceri, tavır ve alışkanlıklar edinmeyi,
*Vücutlarının, organ ve sistemlerini, seviyelerine uygun olarak güçlendirmeleri ve geliştirmelerini öğrenmeyi,
*Sinir, kas ve eklem koordinasyonunu sağlayabilmeyi,
*İyi duruş alışkanlığı edinmeyi, Ritim ve müzik eşliğinde hareketler yapabilmeyi,
*Milli bayramlar ve kurtuluş günlerinin anlamını ve önemini kavrayabilme ile törenlere katılmaya özen göstermeyi,
*Beden eğitimi ve sporun sağlığa yararlarını kavrayarak, boş zamanlarını spor faaliyetleriyle değerlendirmeye istekli olmayı,
*Temel sağlık kuralları ve ilk yardım ile ilgili bilgi, beceri, tavır ve alışkanlıklar kazanmayı,
*Tabiatı sevme, temiz hava ve güneşten faydalanmayı,
*İşbirliği içinde çalışma ve birlikte davranma alışkanlığını,
*Görev ve sorumluluk alma, lidere uyma ve liderlik yapabilme becerilerini geliştirmeyi,
*Kendine güven duyma, yerinde ve çabuk karar verebilme özelliklerini kazanmayı,
*Dostça oynama ve yarışma, kazananı takdir etme, kaybetmeyi kabullenme, hile ve haksızlığın karşısında olmayı,
*Demokratik hayatın gerektirdiği tavır ve alışkanlıkları kazanmayı,
*Spor araç ve tesisleri hakkında bilgi sahibi olma ve bunları gereği gibi kullanmaya özenli olmayı,
*Yeteneği ve istekleri doğrultusunda sportif branş eğitimine bilinçli olarak yönelmeyi,öğrenerek, uygulayarak ve sporun insan hayatındaki öneminin farkına vararak yetişirler.
KAYNAK: sinifogretmenim.net

Matematik: -- Hocam, biraz da benim insanlara ne kadar faydalı olduğumdan bahsetseniz.

M. S. A.:---- Matematik, benim lakabım neydi?

Matematik: -- ``Matematiği Sevdiren Adam`` dı Hocam.

M. S. A.:---- Senin belki haberin yok ama ben seni topluma kabul ettirmek için yıllardır ``Don Kişot`` gibi savaş verdiğimi, bu yüzden ne sıkıntılar çektiğimi duymadın herhalde. Seni tanıtmak için kurduğumuz web sitemizin adının ``http://www.matematigisevdirenadam.com`` olduğunun bilmiyorsun. Sitemizi incelersen senden nasıl çok geniş bir şekilde bahsettiğimizi görürsün.

Matematik: Teşekkür ederim Hocam, şimdi Beden Eğitimi dersi ile de görüşelim ve barışalım da daha sonra benden bahsettiğin yazıyı da en yakın zamanda okurum.

M. S. A.:---- Haydi gidelim, Beden Eğitimini daha fazla bekletmeyelim.

İLKOKULDA HER DERSTE MATEMATİK DERSİ İŞLEYEN HOCA!

* Ders programını matematik dersinden ibaret zanneden çekilmez öğretmendir. Böyleleri matematik dersini teneffüsü de derse katarak işler; resim dersi müzik dersi olunca öğretmenler odasında muhabbete dalar.

Her ders matematik yapma zorunluluğu vardır.
Efendim ders programına bakarsın: -Hocam dersimiz resim değil mi?

Kılıfına uydurur tabi: -Matematik de bir sanattır evladım.

*Ders müziktir hoca yine kıvırır:
-Çocuklar bu ders de müzikli matematik yapalım. Biz bu problemi çözerken bir arkadaşınız da kalksın bize bir şarkı söylesin.

*En kötüsü de bir hafta boyunca beklenen maç yapmaya hazırlanılan beden eğitimi dersini hiç etmesidir:
--Soyunmayın çocuklar, bu hafta matematikten konu eksiğimiz var onu işleyeceğiz. Matematik de bir spordur. Zihin sporudur. (tsigalko 22.04.2008 )

*Çocukları Anadolu Lisesi Sınavına hazırlayan öğretmendir. O eskidendi, şimdi bitti onlar. (kalihora 22.04.2008 )

*İyi bir şey yaptığını zanneden öğretmenlerdir genelde. ( neldock 22.04.2008 )

*Dersleri kötü olunca çocuğunu psikiyatriste götüren, ama sabaha kadar inekleyen çocuğunun gayet normal olduğunu düşünen velilerle aynı mantıkta yaşayan öğretmendir. ( ecetemelkuran 22.04.2008 )

*. Ortaokul ve lise boyunca matematik notları sürekli 1 ve 2 arasında gidip geliyorken ÖSS’de bu dersten full çekebilen öğrencinin temelini hazırlamış kopuk. Diğer dersler biraz ihmali kaldırabilir ve matematiğin sürekli bir ilgiye ihtiyacı vardır. Ama sen yine de b..... çıkarma hocam. ( infinitedreams 22.04.2008 )

Kaynak : http://www.lafmacun.org/

İLKOKULDA BEDEN DERSİ!

*Genelde programda beden dersi yazarken öğretmenler Matematik, Türkçe gibi derslerin takviyesi için ideal bulurlar Beden Dersini ve böylece çocukların beden dersi yapma hakkı sabote edilir. (yolcu, 07.11.2002 )

*Çoğu ilkokulda beden salonu diye bir şey olmadığından vuku bulmazdı beden dersleri. Varsa da iğrenç ilkokulumda 5 sene boyunca yerine matematik dersi aldığımız ders. (pomad man, 27.11.2003 )

*Öğrenci gelişimi için haftada en az iki saat beden eğitimi vardır. Yoğun matematik programını yetiştirmek adına, öğretmenler beden eğitimi yerine matematik yapmayı tercih ederler. Daha faydalı olduğu da aşikardır. (nausean, 27.11.2003 )

*Matematik dersinden ve ilkokul öğretmeninden nefret edilmesine yol açan ders. (seyedra, 07.12.2003 )

KAYNAK: http://sozluk.sourtimes.org/ ilkokulda beden dersi

Necip GÜVEN
Eskişehir 
 
271 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın